Kína visszavágott Trump vámjaira: büntetővámokat vetett ki amerikai termékekre, versenyjogi vizsgálatot indított a Google ellen, és exportkorlátozásokat vezetett be.
A kínai kormány új vámokat vetett ki egyes amerikai importtermékekre, miután Donald Trump 10%-os általános tarifát vezetett be minden Kínából érkező árura. A lépés tovább fokozza a feszültséget a világ két legnagyobb gazdasága között, miközben Trump Mexikóval és Kanadával ideiglenes megállapodásra jutott - írta a Reuters.
Kína azonnal lépett: büntetővámok és vizsgálatok indulnak
Az amerikai vámintézkedések életbe lépését követően Kína 15%-os vámot vetett ki az Egyesült Államokból érkező szénre és cseppfolyósított földgázra (LNG), valamint 10%-os adót szabott ki a nyersolajra, mezőgazdasági gépekre és egyes amerikai gyártmányú gépjárművekre.
Peking nem állt meg a vámoknál: bejelentették, hogy versenyjogi vizsgálatot indítanak az Alphabet Inc., a Google anyavállalata ellen, valamint két amerikai cég, a PVH Corp. és az Illumina Inc. szankcionálásának lehetőségét is vizsgálják. Emellett Kína exportkorlátozásokat vezetett be ritkaföldfémekre és egyéb kulcsfontosságú nyersanyagokra, amelyek elengedhetetlenek az elektronikai eszközök, katonai felszerelések és napelemek gyártásához.
Trump újabb fenyegetéseket fogalmaz meg
Az amerikai elnök figyelmeztette Kínát, hogy ha nem tesz lépéseket a fentanil-kereskedelem visszaszorítása érdekében, további jelentős vámokat vethetnek ki. „Kína remélhetőleg abbahagyja a fentanil szállítását az Egyesült Államokba, és ha nem, akkor a tarifák jelentősen emelkednek” – nyilatkozta Trump.
Peking elutasította a vádakat, hangsúlyozva, hogy a kábítószer-kereskedelem elsősorban amerikai probléma, és jelezte, hogy a kérdésben a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) is lépéseket tehet.
Mexikó és Kanada ideiglenes megállapodást kötött az USA-val
Miközben Kínával egyre nő a feszültség, Trump váratlanul 30 napos haladékot adott Mexikónak és Kanadának, így elhalasztotta a rájuk kirótt 25%-os tarifák bevezetését. A döntés azután született meg, hogy a két ország vállalta a határvédelem és a bűnözés elleni fellépés fokozását.
Kanada beleegyezett, hogy új technológiát és több határőrt vet be az Egyesült Államokkal közös határán, valamint fokozza az összehangolt fellépést az illegális pénzmosás és a fentanil-csempészet ellen. Mexikó szintén engedményeket tett, és bejelentette, hogy 10 000 nemzeti gárdistát vezényel északi határához az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására.
Trump a döntést közösségi oldalán is kommentálta: „Elnökként kötelességem biztosítani minden amerikai biztonságát, és pontosan ezt teszem. Nagyon elégedett vagyok ezzel az eredménnyel.”
A kanadai és mexikói iparági szereplők üdvözölték a vámok elhalasztását. Chris Davison, a kanadai repceipari szövetség vezetője szerint ez egy fontos lépés az ellátási lánc stabilitásának megőrzése érdekében.
A globális piacok reagálnak a kereskedelmi háborúra
A pénzpiacok azonnal reagáltak a fejleményekre: a nyersolaj ára 2%-kal esett, miközben a hongkongi tőzsdén csökkentek a részvények értékei. Az amerikai dollár erősödött, miközben a kínai jüan, az euró, valamint az ausztrál és kanadai dollár gyengülést mutatott, ami a befektetők növekvő aggodalmait tükrözi.
Gary Ng, a Natixis vezető közgazdásza szerint a jelenlegi helyzet rendkívül bizonytalan.
A szakértők szerint még ha Trump és Hszi Csin-ping elnök tárgyalásai előrelépést is hoznak, a tarifák könnyen ismét eszközként szolgálhatnak a politikai és gazdasági nyomásgyakorlásban, ami az év további részében is folyamatos bizonytalanságot jelenthet a globális piacokon.
A Trump által kivetett vámokról korábban itt számoltunk be.