Szerbia az egyik legmélyebb válságát éli Milošević bukása óta - 10perc.hu

401.73 Ft

383.59 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Szerbia az egyik legmélyebb válságát éli Milošević bukása óta

10perc.hu
2025. 01. 29.
Főkép forrása: Northfoto
Szerbia az egyik legmélyebb válságát éli Milošević bukása óta

Szerbia az egyik legmélyebb politikai válságát éli Slobodan Milošević 2000-es bukása óta.

Az elégedetlenséget egy tragikus esemény robbantotta ki: november 1-jén az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője és üvegterasza leomlott, 15 ember meghalt, több mint 30-an megsérültek. A kormány kezdeti reakciója és a felelősségvállalás hiánya országos tiltakozásokhoz vezetett, amelyek azóta sem csillapodnak - számolt be róla a Telex.

Egy tragédia, amely tiltakozási hullámot indított el

A tragédia utáni nyomozás során kiderült, hogy a pályaudvar felújítása során az előtető szerkezeti problémáit figyelmen kívül hagyták. A közbizalmat tovább rombolta, hogy a szerb kormány titokban tartotta a vasútfejlesztési szerződéseket, és kiderült, hogy a kivitelezésben egy magyar cég is érintett.

Az első tüntetések már a katasztrófa utáni második napon megkezdődtek. A tiltakozások szimbólumává a vörös (vagyis „véres”) kéz vált, amelyet a demonstrálók használtak, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a kormány felelősségvállalásának hiányával szemben. Goran Vesić közlekedési miniszter néhány nappal később könnyek között bejelentette lemondását, de a helyzet ezzel nem csillapodott, hanem egyre inkább eszkalálódott.

A tüntetések kiterjedése és a politikai következmények

A kezdeti megmozdulások az egyetemista fiatalok körében indultak, de hamarosan traktorokkal vonultak utcára a gazdák, hírességek és sportolók is csatlakoztak, és a tüntetések országossá szélesedtek. Az ellenzék közben átláthatóságot követelt, és nyilvánosságra akarta hozatni a titkosított szerződéseket, de a kormányzat ezt sokáig halogatta.

A politikai helyzet egy újabb fordulatot vett, amikor hétfő éjjel Újvidéken egyetemistákra támadtak. A diákok egy kormánypárti iroda elé ragasztottak matricákat, mire az épületből több férfi rátámadt a fiatalokra, egyiküket súlyosan megsebesítve. Az eset hatalmas felháborodást keltett, és ennek következtében kedden bejelentette lemondását a szerb miniszterelnök és Újvidék polgármestere is.

Vučić engedményeket tesz, de a tüntetések folytatódnak

Aleksandar Vučić szerb államfő hétfő esti beszédében bejelentette, hogy teljesíteni fogják a tüntetők négy követelését, amelyek között szerepelt a felelősök elszámoltatása és a tiltakozások során őrizetbe vett egyetemisták szabadon engedése. Az államfő azonban egyúttal azzal is próbálta csillapítani az elégedetlenséget, hogy a demonstrációkat illegálisnak nevezte.

Bár Vučić engedményeket tett, a tiltakozások tovább folytatódnak. A diákok február 1-jére Újvidék három hídjának blokádját szervezik, és nem tűnik úgy, hogy hamarosan véget érne a politikai válság.

Előrehozott választások jöhetnek?

A szerb alkotmány szerint 30 napon belül új kormánynak kell alakulnia, különben előrehozott választásokat kell kiírni. Egyelőre azonban nem látszik világos politikai megoldás, mivel az ellenzék széttagolt és nincs egységes kihívója Vučić hatalmával szemben.

Juhász József Balkán-szakértő szerint „ilyen mély válság 2000 óta, Slobodan Milošević bukása óta nem volt” és most akár bármi lehetséges lehet Szerbiában. Bár az államfő megpróbálja csillapítani a helyzetet, a tiltakozások spontán, alulról szerveződő népi megmozdulásokká váltak, amelyek könnyen egy új politikai fordulathoz vezethetnek.

A tüntetések végkimenetele bizonytalan

Szakértők szerint a következő hetek kritikusak lesznek: ha Vučić további engedményeket tesz, csillapodhatnak a megmozdulások, de ha a kormány keményebb fellépést választ, az újabb zavargásokat eredményezhet.

A szerb politikai helyzet még nem látszik stabilizálódni, és egyelőre nem tudni, hogy Vučić képes lesz-e fenntartani a hatalmát, vagy a társadalmi elégedetlenség végül politikai fordulathoz vezet.

A szerb miniszterelnök lemondásáról korábban itt számoltunk be, illetve írtunk az újvidéki balesetről is és annak magyar vonatkozásáról.

További cikkek