A dél-koreai nyomozók elfogatóparancsot kértek a felfüggesztett elnök, Jú Szuk Jeol ellen, miután az országban rövid ideig hadiállapotot hirdetett. A december 3-i hadiállapot kihirdetését a hatóságok vizsgálják, hogy felkelésnek minősülhet-e - írta meg a Reuters.
Yoon nem tett eleget a kihallgatási idézéseknek, és a rendőrség razziát hajtott végre az elnöki hivatalban, de érdemi eredményt nem értek el. Egy szöuli bíróság dönt a letartóztatási parancs kiadásáról, miközben az elnök ügyvédje szerint az intézkedés jogtalan. Yoon jogi csapata azt állítja, hogy a hadiállapot elrendelése az elnöki hatáskörbe tartozik, így az eljárás alaptalan.
A parlament korábban felfüggesztette Yoon elnöki jogköreit a döntése miatt. A hadiállapotot végrehajtó csapatok rövid ideig megszállták a parlamentet, ami bel- és külföldön egyaránt nagy felháborodást váltott ki. A rendelet csupán néhány óráig volt érvényben, mielőtt a parlament leszavazta volna, és az elnök visszavonta azt.
Az Alkotmánybíróság jelenleg vizsgálja, hogy visszahelyezhető-e Yoon az elnöki posztra, vagy véglegesen el kell távolítani hivatalából. A döntés legkésőbb 180 napon belül várható. A következő meghallgatást január 3-án tartják, ahol a bíróság gyorsított eljárásban kíván dönteni az ügyben.