Az olasz főváros egyik legismertebb nevezetességét, amelyet a 18. században Nicola Salvi tervezett, a Poli-palota homlokzatára építettek, mostantól új rendszabályok mellett lehet megtekinteni - számolt be róla a BBC.
A városvezetés a túlnépesedés elkerülése érdekében egy új sorban állási rendszert vezetett be. Roberto Gualtieri, Róma polgármestere szerint a korlátozás célja, hogy a látogatók zavartalanabb körülmények között csodálhassák meg a műemléket: „Ez lehetővé teszi, hogy mindenki jobban élvezhesse a kutat, zsúfoltság és zűrzavar nélkül.”
Emellett felmerült egy belépődíj bevezetésének lehetősége is, amelyből a kút fenntartását finanszíroznák.
https://t.co/JMhNqv3TG7 The world-famous Trevi Fountain started to welcome its visitors again after three months of restoration work. pic.twitter.com/cSEaIN7mk9
— Tourism Today News (@ttnews_official) December 23, 2024
Ünnepélyes újranyitás és a jubileumi év előkészületei
Az ünnepélyes újranyitás vasárnap, esős időben zajlott, ahol több száz turista vett részt, akik a hagyományt követve érméket dobtak a vízbe. Ez a szokás nemcsak a turisták számára jelent különleges élményt, de a begyűjtött érmékből származó bevételt eddig jótékony célokra fordították, például a rászorulók étkeztetésére.
A tisztítási munkák során eltávolították a kút felületére rakódott szennyeződéseket, köztük a penészt és a kalciumlerakódásokat. Az előkészületek a római katolikus egyház jubileumi évére is kiterjedtek, amely december 24-én kezdődik.
A Trevi-kút érdekességei
Az 1730-ban XIII. Kelemen pápa által megrendelt kút az Acqua Vergine nevű ókori vízvezeték végpontja, amely több mint 20 kilométeren keresztül szállítja a vizet a helyszínre. Egy külön csapból a látogatók közvetlenül is megkóstolhatják a híres forrás vizét. A kút történetét és legendáját tovább gazdagítja a „Szűz-vizek” elnevezés, amely arra a történetre utal, hogy időszámításunk előtt 19-ben római katonák egy fiatal lány iránymutatása alapján fedezték fel a forrást.
A Trevi-kút az érmék bedobásának hagyományával vált igazán ikonikussá, amit a „Three Coins in the Fountain” című 1954-es film is világhírűvé tett.
A helyreállítási munkák és az új szabályozások célja, hogy a kút hosszú távon megőrizze lenyűgöző állapotát, miközben kulturális értékei továbbra is elérhetők maradnak a világ minden tájáról érkező látogatók számára.
Korábban már itt is beszámoltunk, arról, hogy korlátoznák a látogatók számát a Trevi-kútnál.