A légierő célba vette az Aszad-rezsim összeomlásával „gazdátlanná vált” katonai eszközöket, így a szíriai rakétakészleteket, a légierő elavult gépeit, a haditengerészet hajóit és más lehetséges fenyegetéseket. Izraeli források szerint Szíria stratégiai fegyverkészletének 85%-át sikerült megsemmisíteniük - írta a Telex.
A katonai akciók részeként Izrael megszállta a Golán-fennsíkon húzódó ENSZ demilitarizált zónát és a Hermon-hegy szíriai oldalát. Jiszráél Katz védelmi miniszter bejelentette, hogy az izraeli csapatok minimum a tél végéig maradnak, és már utasítást adott a téli hadviselésre való felkészülésre. A nemzetközi közösség – köztük Franciaország és az Egyesült Államok – felszólította Izraelt a visszavonulásra, mivel attól tartanak, hogy az ország a szíriai káoszt kihasználva területeit próbálja bővíteni.
Mindeközben Izrael már az iráni nukleáris létesítmények elleni támadásra is készül. Az izraeli hírszerzés szerint Teherán az ellene végrehajtott támadások miatt felgyorsíthatja atomprogramját, ami Izrael számára elfogadhatatlan fenyegetést jelent. A zsidó állam októberben már támadott olyan létesítményeket, amelyek kapcsolatban állhattak Irán nukleáris programjával.
A Wall Street Journal információi szerint az amerikai nemzetbiztonsági csapat Donald Trump vezetésével új stratégián dolgozik, amelynek célja Irán eltérítése az atomfegyver kifejlesztésétől. A „Maximális Nyomás 2.0” koncepció újabb gazdasági és pénzügyi szankciók bevezetését, valamint preventív katonai csapásokat is lehetségesnek tart az iráni nukleáris létesítmények ellen.
Izrael tehát egyidejűleg készül szíriai és iráni katonai akciókra, miközben a nemzetközi közösség fokozódó aggodalommal figyeli a térségben zajló eseményeket.
Korábban itt számoltunk be arról, hogy Izrael újabb légicsapásokat mért Szíriára.