Izraeli légierő gépei az elmúlt napokban számos célpontot támadtak meg Szíriában, beleértve a főváros, Damaszkusz környékét is. A támadások célkeresztjében katonai létesítmények és olyan helyszínek álltak, amelyeket vegyi fegyverek előállításával és rakétafejlesztéssel hoztak összefüggésbe. A brit székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) szerint több mint 100 csapást hajtottak végre, érintve iráni tudósok által használt helyszíneket is - írta meg a BBC.
Izrael hivatalosan azzal indokolja az akciókat, hogy megakadályozza a fegyverek szélsőséges csoportok kezébe kerülését. A konfliktus különös jelentőséget kapott a Golán-fennsík miatt, amely stratégiai fontosságú terület Izrael és Szíria között, és amelyet Izrael 1967-ben foglalt el. Az ENSZ és az OPCW ismételten figyelmeztetett a vegyi fegyverek biztonságának fenntartására, hangsúlyozva, hogy ezek használata a nemzetközi jog súlyos megsértését jelenti.
A szíriai konfliktus hátterében Bassár el-Aszad rezsimjének összeomlása áll, amelyet az elmúlt évtized polgárháborús eseményei és az Aszadot támogató erők visszavonulása idézett elő. A Hayat Tahrir al-Sham (HTS) nevű iszlamista csoport vasárnap jelentette be Damaszkusz elfoglalását, új korszakot hirdetve Szíriában. Az Aszad-rezsim bukását Izrael részéről történelmi eseményként értékelték, ugyanakkor kihívásokat is előrevetítettek a régió stabilitására nézve.
Az izraeli katonai tevékenység szorosan összefügg a térségben zajló eseményekkel. A Hezbollah és más Iránhoz kötődő milíciák elleni csapások mellett az izraeli hadsereg ideiglenesen átvette a demilitarizált ütközőzóna egyes részeit, azzal érvelve, hogy a terület ellenőrzése biztonsági szempontból elengedhetetlen. Az izraeli vezetés nyitott az együttműködésre a szíriai új erőkkel, de hangsúlyozza, hogy Izrael biztonságának megőrzése az elsődleges cél.
A konfliktus mélyebb gyökerei a szíriai polgárháború és a vegyi fegyverek alkalmazása körüli nemzetközi aggodalmakra vezethetők vissza. 2013-ban Szíria csatlakozott a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményhez, azonban az OPCW szerint az ország nem teljesítette teljes mértékben a készletek megsemmisítésére vonatkozó kötelezettségeit. A vegyi fegyverek bevetése az elmúlt években is folytatódott, súlyos humanitárius krízist idézve elő.
Az izraeli csapások intenzitása különösen megnőtt a 2023 októberében kezdődött izraeli-gázai konfliktus óta, válaszul a Hezbollah és más csoportok határokon átnyúló támadásaira.