Január 1-től Bulgária és Románia csatlakoznak a belső határellenőrzés nélküli Schengeni övezethez, döntött csütörtökön az Európai Unió Tanácsa. A csatlakozást a magyar elnökség irányította, és a döntés több mint másfél évtizedes várakozás után született meg.
Léon Gloden, Luxembourg külügyminisztere hangsúlyozta: „Ez fontos nap Schengennek, hiszen a két ország csatlakozik a térséghez”. Az uniós tagállamok, különösen Ausztria és Hollandia, hosszú ideig ellenezték a csatlakozást, de a két ország már teljesítette a Schengeni övezettel szembeni követelményeket, így a döntés végre megszületett.
A bővítéssel a menekültek mozgása is változhat, hiszen Bulgáriába vagy Görögországba belépve már nem lesz szükség további határellenőrzésre a schengeni térségen belül. A döntést követően Ausztria, amely eddig megakadályozta Bulgária és Románia csatlakozását, végül nem vétózott a magyar közvetítéssel elért egyezség után. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter bejelentette, hogy nem állják útját a bővítésnek.
A négyoldalú megállapodás alapján közös határvédelmi egység kerül a bolgár-török határra, és ideiglenes ellenőrzéseket tartanak a magyar–román, valamint a román–bolgár határon. A magyar kormány számára nemcsak uniós, hanem nemzetpolitikai szempontból is fontos lépés a bővítés, hiszen a schengeni csatlakozás révén a magyar-román határ átlépése egyszerűbbé válik, és véget érhet a Trianon óta fennálló szétválasztottság.
A schengeni bővítés várhatóan átrendezheti a migrációs útvonalakat, és Magyarország számára könnyebbé válhat a menekültügyi szabályok betartása is. A döntés az uniós migrációs politikához is hozzájárul, mivel lehetőséget ad arra, hogy a határok mentén végzett ellenőrzések csökkentsék a migrációs nyomást.
Ezzel a Bulgária és Románia csatlakozása a Schengeni övezethez egy új fejezetet nyit az Európai Unió történetében, amely a határok nélküli közlekedést és a szorosabb együttműködést hozhatja el a két ország számára is - számolt be a döntésről a Telex.