Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn kijelentette, hogy nyitott arra, hogy nyugati csapatokat vezényeljenek Ukrajnába, hogy biztosítsák az ország biztonságát és előmozdítsák a közel három éve tartó orosz-ukrán háború befejezését. A lépés Ukrajna NATO-tagsága felé is közelebb vihetné az országot. „De előtte még tisztában kell lennünk azzal, hogy Ukrajna mikor lesz az Európai Unióban és mikor lesz a NATO-ban” – mondta Zelenszkij a Telegram-csatornáján közzétett bejegyzésében.
Zelenszkij javaslatai újabb diplomáciai vitákat szítanak. Miközben Emmanuel Macron francia elnök tavaly már felvetette a nyugati csapatok állomásoztatását Ukrajnában, a NATO júliusi csúcstalálkozóján kijelentették, hogy Ukrajna „visszafordíthatatlan” úton halad a tagság felé, ám a háborús helyzet miatt elkerülték az ország hivatalos meghívását. „Ukrajna mindenkinél jobban akarja, hogy ez a háború véget érjen. Kétségtelen, hogy egy diplomáciai megoldás életeket mentene meg” – hangsúlyozta az ukrán elnök az X-en. Az Európai Unió nagyobb tagállamai, például Németország és Franciaország, megosztottak a kérdésben. Olaf Scholz német kancellár például elutasította, hogy hosszú hatótávolságú cirkálórakétákat küldjenek Ukrajnának, míg Friedrich Merz, Scholz kihívója, nyitottabb ezen fegyverek szállítására. „Ezzel a hatótávolság-korlátozással arra kényszerítjük az önök országát, hogy fél kézzel a háta mögött harcoljon” – mondta Merz.
Zelenszkij a találkozó során megköszönte Joe Biden elnök legutóbbi, közel 1 milliárd dolláros katonai segélycsomagját. Az Egyesült Államok azonban megosztott a további támogatás kérdésében, különösen a Donald Trump és Joe Biden közötti politikai váltás kapcsán. „Tűzszünetet akar” – mondta Trump Zelenszkijről a New York Post-nak, hozzátéve, hogy „békét akar kötni”, de részletekbe nem bocsátkozott.
Miközben Ukrajna keleti részén tovább dúlnak a harcok, Zelenszkij arról számolt be, hogy az elmúlt héten Oroszország közel 500 nagy erejű bombát, 400 drónt és 20 különböző típusú rakétát indított Ukrajna ellen. Az ukrán erők számára létfontosságú a nyugati segítség a jelenlegi helyzet stabilizálására. Az ukrán elnök javaslatait széles körű nemzetközi figyelem kíséri, de a válaszlépések megosztottak, mivel a nyugati vezetők egyensúlyoznak a háború eszkalációjának elkerülése és Ukrajna támogatása között.
A cikk az APNews tájékoztatása alapján készült.