Moszkvába érkezett Bassár el-Aszad szíriai elnök és családja, miután a lázadók megdöntötték diktatúráját – jelentették orosz állami hírügynökségek Kreml-közeli forrásokra hivatkozva. A BBC is megerősítette, hogy a bukott szíriai vezető menedékjogot kapott Oroszországtól.
Az iszlamista felkelők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását, ezzel véget vetve Bassár el-Aszad 24 éves hatalmának. A diktátor elhagyta Szíriát, de úticélja eddig bizonytalan volt. Korábbi hírek szerint egy szír repülőgép landolt Budapesten, ám ezt a Budapest Airport határozottan cáfolta.
Bassár el-Aszad számára Oroszország természetes menedék volt, hiszen Vlagyimir Putyin országa az Aszad-rezsim legfontosabb szövetségesének számított. Oroszország 2015-ben közvetlen katonai beavatkozással segítette a szíriai rezsim fennmaradását, és a Tartusz kikötőjében működő haditengerészeti bázis stratégiai jelentőségét mindig hangsúlyozta. Az elmúlt napokban Moszkva katonai támogatása kulcsszerepet játszott a lázadók elleni harcokban, noha ezek végül nem tudták megakadályozni Aszad bukását.
Nemzetközi reakciók: Üdvözlik Aszad bukását
A világ vezetői sorra üdvözlik a szíriai diktatúra összeomlását. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: „A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott.” Hozzátette, hogy a történelmi változás lehetőségeket kínál a térség számára, de egyben kihívásokat is.
Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője úgy véli, hogy Aszad bukása nemcsak pozitív fordulat, hanem az őt támogató Oroszország és Irán gyengeségére is rávilágít.
„Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott. Bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára” – fogalmazott António Costa, az Európai Tanács elnöke.
A francia elnök, Emmanuel Macron szerint „a barbarizmus állama megbukott,” míg Olaf Scholz német kancellár arról beszélt, hogy a szíriai nép hatalmas szenvedésnek volt kitéve Aszad uralma alatt.