Franciaország súlyos politikai válságot él meg, miután a Michel Barnier vezette kormány bizalmatlansági szavazáson megbukott. Ez az Európai Unió második legnagyobb gazdaságát bizonytalanságba taszítja, miközben a parlamenti többség hiánya akadályozza a törvényhozást, és a költségvetési hiány kezelését. Barnier lemondása várhatóan hivatalosan is megtörténik, ami az V. Köztársaság történetében példátlan gyorsaságú kormányváltást jelent - tudósított a Reuters.
Az események hátterében az áll, hogy Barnier különleges alkotmányos jogkörök segítségével próbálta elfogadtatni a költségvetési tervezetet, amely 60 milliárd eurós megtakarítást irányzott elő. Azonban a parlamenti többség hiánya miatt a bal- és szélsőjobboldali erők összefogtak, hogy megbuktassák a kormányt.
Georges Pompidou kormánya óta nem fordult elő, hogy egy francia kabinet bizalmatlansági szavazáson elbukjon. Macron célja, hogy új miniszterelnököt nevezzen ki, és minimalizálja a politikai zűrzavart, amely már most gazdasági következményekkel jár: Franciaország részvénypiacai és állampapírpiaca is megrendültek. A befektetők aggodalmai jól tükrözik a helyzet súlyosságát, különösen az ország hitelköltségeinek emelkedése kapcsán.
Marine Le Pen szélsőjobboldali vezető pozitívnak értékeli Barnier bukását, és úgy véli, ez az ő politikai törekvéseit erősíti. Ugyanakkor Macron szövetségesei szerint a helyzetet politikai káoszként értékelik a választók. Franciaország gazdasági stabilitása és politikai jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy az új kormány képes lesz-e hatékonyan kezelni a költségvetési problémákat és a megosztott parlament kihívásait.
Az események hatása nem csupán Franciaországra, hanem az egész Európai Unióra kiterjedhet. A német koalíciós kormány válságával és Donald Trump amerikai elnök visszatérésével a geopolitikai kihívások is fokozódnak. Macron feladata most az, hogy stabilizálja a helyzetet, miközben szembe kell néznie a belső ellenzéki erőkkel és a nemzetközi színtér kihívásaival.
Barnier kinevezéséről itt írtunk korábban.