Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Oroszország együttműködik az új amerikai adminisztrációval, amint az „berendezkedik” a Fehér Házban, de továbbra is szilárdan megvédi nemzeti érdekeit, különös tekintettel a különleges hadművelet valamennyi kitűzött céljának elérésére. „Feltételeink változatlanok és Washingtonban jól ismertek” – áll a nyilatkozatban.
A moszkvai külügyminisztérium kijelentette, hogy nincsenek illúzióik az újonnan megválasztott amerikai elnök és a republikánus többségű kongresszus iránt, amely pártállástól függetlenül továbbra is oroszellenes politikát folytat. Szerintük „az Egyesült Államok uralkodó politikai elitje” mindkét pártból „ragaszkodik az oroszellenes alapállásához és a 'Moszkva feltartóztatásának' irányvonalához”. Hozzátették, hogy az amerikai belpolitikai viszonyok változásai ezt nem befolyásolják, „legyen szó akár az Amerika az első D. Trump és hívei általi értelmezéséről, akár a szabályokon alapuló világrendről, amelyre a demokraták fixálódnak”.
Moszkva értékelése szerint Trump győzelme az amerikaiak elégedetlenségét tükrözi, akik elutasítják mind Joe Biden kormányzásának eredményeit, mind pedig a Demokrata Párt választási programját - elemezte az ATV. Az orosz külügyminisztérium kiemelte, hogy a demokraták a liberális média támogatásával és adminisztratív erőforrásokkal éltek, de ennek ellenére sem tudták megakadályozni Kamala Harris vereségét, aki „sebtében állított” jelöltként képviselte a Demokrata Pártot a kampányban. Az orosz külügyi közlemény szerint Trump, első elnökségének tapasztalataira támaszkodva, a Fehér Ház globalista politikájával szemben gazdasági és illegális migrációs kérdésekre helyezte a hangsúlyt, amelyek a választókat valóban foglalkoztatják.
Az orosz közlemény szerint az amerikai demokrácia „krónikus hiányosságokkal küzd”, és rendszere ellentmond a korszerű, tisztességes és átlátható választások normáinak, amit nem változtat meg Trump győzelme sem. Az orosz külügyminisztérium ezzel egy időben arra is rámutatott, hogy az amerikai társadalomban mély megosztottság van a demokraták és republikánusok, valamint a „progresszív” és hagyományos értékek támogatói között. „Várható, hogy D. Trump visszatérése felszítja a belső feszültségeket és a szembenálló táborok kíméletlenségét” – áll a közleményben.