Észak-Korea újabb rekordot döntött egy tiltott rakéta kilövésével. Az ország egy interkontinentális ballisztikus rakétát indított, amely 86 percig repült – ez az eddigi leghosszabb ideig tartó repülés egy észak-koreai rakéta esetében –, majd a keleti vizekbe zuhant. A rakéta akár 7000 kilométer magasra is feljutott, ami azt jelenti, hogy vízszintesen indítva lényegesen nagyobb távolságot tehetett volna meg - közölte a BBC.
A csütörtöki kilövés egyértelműen megsértette az ENSZ vonatkozó rendelkezéseit, és feszült időszakban történt, amikor a két Korea közötti kapcsolat tovább romlik, Phenjan pedig egyre agresszívebb hangnemben kommunikál Szöul felé. Dél-Korea szerdán arra figyelmeztetett, hogy Észak esetleg az amerikai elnökválasztás időpontja körül újabb interkontinentális rakétát indíthat, míg a szöuli védelmi minisztérium szerint a teszt célja egy olyan fegyver kifejlesztése volt, amely „messzebbre és magasabbra lő”.
Kim Dzsong Un nyilatkozatában kifejtette, hogy a kilövés „az ellenségeinkre való válaszadási szándékunkat” jelzi, és „megfelelő katonai akciónak” minősítette, hozzátéve: „Megerősítem, hogy [Észak-Korea] soha nem fog változtatni azon az irányvonalon, hogy megerősítse nukleáris erőit.” Az Egyesült Államok a kilövést az ENSZ Biztonsági Tanácsa több határozatának „égbekiáltó megsértésének” nevezte, és Sean Savett, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője úgy fogalmazott: „Ez csak azt bizonyítja, hogy [Észak-Korea] továbbra is a törvénytelen tömegpusztító fegyver- és ballisztikusrakéta-programjait helyezi előtérbe népe jólétével szemben.”
Válaszként Dél-Korea újabb szankciókat készít elő Észak-Koreával szemben. Phenjan legutóbb 2023 decemberében hajtott végre hasonló tesztet, amikor egy rakéta 73 percig repült és mintegy 1000 kilométert tett meg. Szakértők szerint Észak-Korea célja, hogy nagyobb teherbírású rakétákat fejlesszen, amelyek képesek elérni az amerikai szárazföldet, akár több robbanófej hordozására alkalmasak.
A rakétakilövést szomszédos Japán is megfigyelte. Dél-koreai és amerikai tisztviselők találkoztak a kilövést követően, hogy közös válaszlépésekről egyeztessenek, és a déli hadsereg hangsúlyozta: „Katonaságunk fenntartja teljes készenlétét, mivel szorosan megosztjuk az észak-koreai ballisztikai információkat az amerikai és japán hatóságokkal.”
A kilövés tovább növelte az aggodalmakat Észak-Korea és Oroszország szorosabbra fűzött kapcsolatával kapcsolatban, különösen azután, hogy a Pentagon becslése szerint Észak-Korea mintegy 10 ezer katonát vezényelt Oroszországba, valószínűleg Ukrajna melletti katonai célokra. Az észak-koreai jelenlét állítólagosan növekvő szerepe Moszkvában tovább növelte a félelmeket, hogy Kim és Putyin közötti kapcsolatok szorosabbá válhatnak, amit sem Phenjan, sem Moszkva nem kommentált eddig.
North Korea has test-fired a suspected long-range ballistic missile designed to strike the continental United States, its neighbors said Thursday, days before the U.S. presidential election. https://t.co/ZZystui9Qk
— NBC News (@NBCNews) October 31, 2024