A 2022 végén kezdődött találkozók és egyeztetések számos kérdést vetnek fel az amerikai közéletben, főként, mivel Musk az utóbbi hónapokban Donald Trump egyik legelkötelezettebb támogatójaként szerepel az amerikai elnökválasztási kampányban - – számolt be róla a The Wall Street Journal cikkében.
A Journal szerint bizalmas kapcsolat alakult ki a két vezető között, ami az évek során olyan szívességeket is magában foglalt, amelyek nem közvetlenül kapcsolódtak az ukrajnai háborúhoz - írta a 24.hu. A források szerint Putyin például egyszer arra kérte Muskot, hogy a kínai elnök Hszi Csinping kérésére ne aktiválja a Starlink egyik műholdját Tajvan felett, hogy az ott élők ne férhessenek hozzá az internethez.
A Starlink Musk egyik meghatározó szerepvállalásával az ukrajnai háborúban is komoly tényezővé vált. A háború elején Musk műholdjainak segítségével az ukránok helyreállíthatták kommunikációs csatornáikat, miután az oroszok lebombázták az infrastruktúrát. A két fél közötti kapcsolat azonban idővel megromlott, Musk pedig több esetben is korlátozta a Starlink használatát az ukrán fronton, amit a hírszerzési források szerint az orosz hadsereg használt 2024 elején az ukrán frontvonal közelében.
Elon Musk egyelőre nem kommentálta a Journal állításait, a Kreml azonban határozottan tagadta a folyamatos kapcsolatot. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Musk és Putyin csak egyszer egyeztettek telefonon, „akkor is a világűrről és a jövőbeli technológiáról beszéltek.”
Az eset körüli feszültség és az ukrán–orosz viszony befolyásolása az amerikai közéletben is komoly vitákat váltott ki, mivel Trump többször is kijelentette, hogy ha megválasztják, első lépései között lesz az ukrajnai háború lezárása.