Ezek a csoportok nemzetközi politikai hovatartozásuk alapján jönnek létre, és meghatározott szabályok szerint működnek. Jelenleg hét képviselőcsoport működik az Európai Parlamentben, melyek mindegyike különböző politikai ideológiákat képvisel.
A képviselőcsoportok létrehozásához legalább 23 képviselő szükséges, akik legalább egy negyedét képviselik a tagállamoknak. Egy képviselő csak egy csoport tagja lehet. Azok a képviselők, akik nem tartoznak egyetlen csoportba sem, független képviselőknek számítanak - olvasható az Európai Parlament hivatalos oldalán.
Minden képviselőcsoport saját belső szervezeti felépítése mellett egy elnököt vagy társelnököket, az elnökséget és a titkárságot nevez ki.
Az üléstermi elhelyezkedésüket politikai hovatartozásuk alapján határozzák meg, melyet a csoportok elnökeivel való megegyezés alapján állapítanak meg. A csoportok által elfogadott álláspontok előzetes belső eszmecseréken alapulnak, és a szavazások előtt módosításokat terjesztenek elő.
Az Európai Parlament képviselőcsoportjai jelenleg a következők:
- Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) képviselőcsoport
- Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége az Európai Parlamentben képviselőcsoport
- Renew Europe Group
- Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoport
- Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoport
- Identitás és Demokrácia képviselőcsoport
- Baloldal az Európai Parlamentben képviselőcsoport - GUE/NGL
Az Európai Parlament működésével kapcsolatos kérdésekre, beleértve azt is, hogy ki áll a bizottságok élén, ki koordinálja a bizottságok munkáját, milyen feltételekkel lehet képviselőcsoportot alakítani, valamint hogy kik vezetik a képviselőcsoportokat, és hogyan választják meg őket, az Európai Parlament weboldalán elérhető összefoglaló tájékoztató 46. oldalán találsz válaszokat.
További Európai Parlamenti Választásokkal kapcsolatos hírekért, információkért kövesd Választás 2024 rovatunkat!