Jeruzsálemben gázolásos merényletet kíséreltek meg hétfő reggel, két ember megsérült. A merénylők elmenekültek, de a rendőrség hajtóvadászatot indított utánuk. A hatóságok teljes készültségben várják a pészachot, a zsidó húsvétot, amely hétfő este kezdődik.
A merényletre egy zsinagóga mellett került sor. A merénylők fehér személygépkocsival érkeztek, és összeütköztek egy másik járművel, mielőtt gázpalackokat dobtak volna a tömegbe. A rendőrség szerint a merénylők házi készítésű géppisztolyt is próbáltak használni, de az nem működött. A helyszínen egy fejszét is találtak.
A merénylet árnyékot vet a gázai háborúra, amely október 7. óta tart. A rendőrség több ezer rendőrt, határőrt és önkéntest vetett be a pészach ünnepének biztosítására. A hatóságok rendszeresen járőröznek a szórakozóhelyeken és a tömegrendezvényeken, és minden forgatókönyvre felkészültek.
Pészach idején Izraelben zárva tartanak az állami hivatalok, a munkahelyek jelentős része és az oktatási intézmények. Az izraeliek tömegei gyűlnek össze a nemzeti parkokban, a szent helyeken, a strandokon és a különféle szórakoztató központokban.
A Pészah az elkerülés és kivonulás ünnepe
Az egyiptomi kivonulást megelőzően említi a Biblia Peszách ünnepét. A héber szó elkerülést jelent.
A bibliai tíz csapás (mely Egyiptomot érte) közül az utolsó volt az elsőszülöttek halála, ezt a csapást az izraelieknek nem kellett elszenvedniük, mert házaikat megjelölték egy bárány vérével, így a halál elkerülte fiaikat - írja a Wikipédia.
A csapás után a fáraó engedélyezte, hogy a rabszolgaként élő zsidók elhagyják az országot. Éppen ezért nevezik a szabadság ünnepének (hág háhérut) is.
Az ünnep első napja az Egyiptomból való kivonulásra, utolsó napja pedig a tengeren (Nádas tenger, Jám Szuf) való átkelésre emlékezteti az ünneplő zsidóságot. Ez a két nap az igazi ünnep, a közbenső napok csak félünnepek.
A nyolcadik (Izraelben a hetedik) napon megemlékeznek a halottakról is (mázkir), mint minden nagyünnepen.