Szombaton éjszaka Irán több mint 300 drónt és rakétát lőtt ki Izrael területére válaszul az Izrael által két hete végrehajtott légicsapásra, mely Irán damaszkuszi konzulátusát érte. A támadást az izraeli légvédelem nagyrészt megsemmisítette, azonban egy gyermek súlyosan megsérült a lehulló roncsoktól.
Vasárnapi sajtónyilatkozatában Rishi Sunak brit miniszterelnök elmondta: az összehangolt nemzetközi akcióban, amelynek Nagy-Britannia is részese volt, csaknem az összes iráni légi támadóeszközt sikerült megsemmisíteni, és ez Izrael mellett a szomszédos országokban, köztük Jordániában is emberéleteket mentett meg.
A konzervatív párti brit miniszterelnök közölte: az RAF harci repülőgépei is számos iráni támadó drónt lelőttek. Az iráni támadás esetére kidolgozott cselekvési tervről már pénteken döntött a brit kormány különleges helyzetekben összehívott tanácskozó testülete (COBRA).
A brit védelmi minisztérium vasárnap hajnali tájékoztatásában beszámolt arról, hogy az Izrael elleni iráni támadások nyomán London megerősítette a brit királyi légierő jelenlétét a Közel-Keleten, több harci, illetve légi üzemanyag-utántöltő repülőgéppel kiegészítve a térségben tevékenykedő RAF-kontingenst.
A G7-es országok és az Európai Unió elítélte az iráni támadást, és további szankciókat helyezett kilátásba Iránnal szemben. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést hívott össze a feszültség csillapítása érdekében. Az Egyesült Államok megerősítette katonai jelenlétét a térségben, Izrael pedig jelezte, hogy "védelmi és támadó" válaszlépésekre is felkészült.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a közösségi oldalán közzétett üzenetében indokolatlannak és példa nélkülinek nevezte Irán támadását Izrael ellen, és arra szólította fel az iráni vezetést, hogy "haladéktalanul hagyjon fel az ellenségeskedéssel".
"Minden szereplőnek tartózkodnia kell a további eszkalációtól, és a régió stabilitásának helyreállításán kell dolgoznia" - fogalmazott az uniós bizottság elnöke.
A NATO önmérsékletre szólított fel annak érdekében, hogy a közel-keleti konfliktus ne váljon ellenőrizhetetlenné. Farah Dakhlallah, a NATO illetékes szóvivője közleményében azt írta, a szövetség elítéli Irán éjszakai támadását Izrael ellen, és szorosan figyelemmel kíséri a fejleményeket. "Létfontosságú, hogy a közel-keleti konfliktus ne fajuljon el, és ne kerüljön ki az irányítás alól" - fogalmazott a NATO szóvivője.
Az izraeli légierő beszámolója szerint az iráni drónok katonai célpontokat vettek célba. Iránt jogos önvédelemként indokolta a támadást. A libanoni Hezbollah terrorszervezet szintén rakétákat lőtt ki Izraelre, emellett a jemeni húszi felkelők is rakétákkal és drónokkal támadtak az ország déli részére.