Az ismert háborús események miatt különösen fontossá vált világszerte a náci Németország felett 77 évvel ezelőtt aratott győzelem. A megemlékezésekre iszonyú feszültségek közepette került sor, és az orosz-ukrán háború és következményei miatt idén egyetlenegy külföldi vendég sem volt jelen a Vörös téren rendezett katonai parádén.
A Vörös téren hétfőn kisebb létszámú személyi állomány és kevesebb haditechnika vonult végig, mint tavaly. A 2021-ben felvonultatott 191 katonai járművel szemben idén 131 gördült végig az orosz főváros központi terén, és a 12 ezer emberrel szemben 11 ezer katona, gárdista, kozák, kadét és ifjúsereg-aktivista masírozott.
Időjárási okok miatt elmaradt a moszkvai parádé légi összetevője, amelyben 77 repülőgép és helikopter vett volna részt. A próbákon látni lehetett, hogy ennek egyik eleme az lett volna, hogy nyolc MiG-29-es vadászgép Z alakzatban húz el Moszkva felett. A Z az ukrajnai invázióban részt vevő orosz erők egyik megkülönböztető jelképe.
„Oroszország ukrajnai katonai fellépésével agressziót akadályozott meg. Nyílt előkészületek folytak egy újabb büntetőműveletre (a Donyec-medencében), a történelmi földjeinkre, köztük a Krímbe való behatolásra. Kijev bejelentette a nukleáris fegyverek beszerzésének lehetőségét, a NATO-blokk pedig aktív katonai fejlesztésbe kezdett a velünk szomszédos területeken” – hangoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnök a díszszemlén elmondott beszédében.
Putyin hozzátette, ily módon számukra teljesen elfogadhatatlan fenyegetés jött létre közvetlenül a határaikon. Szerinte minden arról szólt, hogy elkerülhetetlen volt az összecsapás a neonácikkal, a banderistákkal, akiket az amerikaiak támogatnak.
„Megismétlem, láthattuk, hogyan bontakozik ki a katonai infrastruktúra, hogy külföldi tanácsadók százai kezdték meg a munkát, és hogy a NATO-országok rendszeresen szállítják a legmodernebb fegyvereket. A veszély napról napra nőtt. Oroszország megelőző választ adott az agresszióra. Ez egy kényszerű, időszerű és az egyetlen helyes döntés volt - egy szuverén, erős, független ország döntése" – jelentette ki Putyin.
Az orosz elnök a beszédében nem titkolta, hogy nem számol már Ukrajna szuverenitásával. Azt mondta, hogy a Donyec-medencei milícia és az orosz hadsereg katonái "a saját földjükön harcolnak, ahol őseik legyőzték az ellenséget". Hozzátette, hogy "a haza jövőjéért", harcolnak, hogy senki se feledje a második világháború tanulságait és hogy "a világon ne legyen helyük a hóhéroknak, büntetőosztagosoknak és a náciknak".
Oroszország mindenről megfeledkezett, ami számított a II. világháború győztesei számára – jelentette ki Volodimir Zelenszkij a náci Németország legyőzésének 77. évfordulója kapcsán. Ukrajna elnöke a mai moszkvai ünnepi megemlékezés, a Győzelem Napja előestéjén fejtette ki gondolatait.
A kijevi vezető éles megfogalmazásának legfrissebb apropóját az adta, hogy egy kelet-ukrajnai iskolára mért rakétatámadás 60 embert ölt meg. Míg a normális gondolkodású emberek az évfordulót a béke eljövetelével és a Soha többé! szlogennel azonosítják, addig Oroszország folytatja támadásait országunk ellen – tette hozzá az államfő. A támadások tényét az orosz védelmi minisztérium is elismerte, igaz, a szokott módon azt állította, kizárólag katonai célpontok ellen irányult.
A világ legfejlettebb államait magába foglaló G7-országcsoport – Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán – egy közös videókonferencia után kiadott közleménye szerint Oroszország indokolatlan, agresszív háborúja Ukrajnában szégyent hozott Oroszországra és egykor történelmi áldozatokat hozó népére.
„Oroszország felrúgta a nemzetközi szabályrendszeren alapuló rendet, megsértve az ENSZ Alapokmányát, mely azért fogant, hogy megóvja az eljövendő generációkat a háború megpróbáltatásaitól. Egységesek maradunk elhatározásunkban, hogy Putyin nem nyerheti meg a háborút Ukrajna ellen” – áll a közös nyilatkozatban.