Az orosz-ukrán háború önmagában is szörnyű, az inváziót elindító Oroszország pedig szembe találta magát azzal, hogy a világ nagy része, de Szerbia kivételével az egész Európa képes összefogni ellene. A gazdasági szankciók, a számlák, a devizatartalékok befagyasztása, különböző orosz vagyonok lefoglalása azonban a forbes.hu szerint nem a támadások leállítását hozták maguk után, hanem az oroszok ellenlépéseit.
Ennek egyik, ha nem a legfontosabb része az volt, hogy Vlagyimir Putyin bejelentette, az orosz fél eleget tesz a gázszállítási kötelezettségeinek, ám ezért kizárólag rubelben fizethet a vevő. Moszkva szándéka ezzel az intézkedéssel kettős volt. Egyrészt nyomás alá helyezte az európaiakat, hogy néhány orosz bankot vonjanak ki a szankciók alól, másrészt meg akarta osztani az ellene egységesen fellépő uniós tagállamokat. Egyik sem járt sikerrel.
Ráadásul az EU országai egymás után jelezték, amennyiben ők betartják a szerződés rájuk vonatkozó részét, akkor az orosz fél nem módosíthatja egyoldalúan a megállapodást. Már-már a gázcsap elzárása is szóba került, ám végül az újabb egységes uniós fellépés után úgy tűnik, Putyin meggondolta magát.
Az orosz elnök által kezdeményezett telefonos tárgyalást követően a német kormány bejelentette: biztosítékokat kaptak arra az orosz féltől, hogy a gázért Európa továbbra is euróban vagy dollárban fizethet. Vagyis abban a pénznemben, ami a szerződésben szerepel. Ugyanakkor Putyin továbbra is fenntartja – és ebben a szó legszorosabb értelmében igaza is van –, hogy a nyugati országok továbbra is nemzetközi jogot sértenek azzal, hogy befagyasztották az orosz devizatartalékot.
A pénzt a Gazprom Banknak utalják majd az orosz gázt vásárló országok, és az váltja át rubelre. Ugyanis ez a bank sosem volt fent a szankciós listán.