Noha a világ felé megpróbálja egy kedvezőbb arcát mutatni az új tálib hatalom, azért szépen lassan kimutatják a foguk fehérjét. Már a 10perc.hu is megírta, hogy az első tálib uralom alatti kormány igazságügyi minisztere, a tálib mozgalom egyik alapítója, Nooruddin Turabi molla megígérte a nyilvános kivégzések, illetve csonkolások, fizikai bántalmazások visszaállítását.
És a molla szavait már tettek is követték. Előbb darura akasztották fel négy, állítólagos emberrabló holttestét – előtte halálra ítélte és kivégezte őket a talibán –, majd egyre több hírportál számolt be arról, hogy kikötözik köztereken a tolvajokat, de a nyíltszínű korbácsolás és a csonkolás is újra alkalmazásra kerül Afganisztánban.
Két éhező kisfiút máris oszlophoz kötöztek, a fájdalmasan sovány gyermekekről készült fotó, amelyet Dawod Zai - a Bin Dawod Alapítvány afgán jóléti jótékonysági szervezetének vezetője – készített, bejárta a világsajtót. A két nélkülöző tinédzser egyike egy újságírónak elmondta, a családjával éheznek, ezért lopta a kenyeret a pékségből - számolt be róla a The Sun.
A tálib hatalomátvétel óta nem egyszer történt már meg, hogy a kegyetlen tálib harcosok gyerekeket kínoznak, nyilvánosan megkorbácsolják őket. Sőt, a radikális iszlamisták például betiltották a szakállak leborotválását a dél-afganisztáni Hilmend tartományban.
Háfiz Rasíd Hilmend, a tálibok tájékoztatási és kulturális igazgatója az Etilaatroz című helyi lapnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a döntés a vallási szabályokat fenntartó tartományi rendőrségnek a helyi fodrász szalonok tulajdonosaival tartott tanácskozásán született. A tálib hatóságok a közösségi médiában figyelmeztették a fodrászokat annak következményeire, ha bizonyíthatóan levágták valakinek a szakállát.
A tálibok augusztus közepén vették át a hatalmat. Azóta felszámolták a koedukált felsőoktatást, a nőknek kötelezővé tették a hidzsáb, azaz a muszlim fejkendő viseletét, s néhány tartományban nem engedik őket dolgozni, leszámítva az egészségügyet és az oktatást. Ezen felül a lányoknak megtiltották, hogy a 6. osztályon túl iskolába járjanak.