414.18 Ft

398.63 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Újra a tálibok uralják Afganisztánt!

10perc.hu
2021. 08. 16.
Újra a tálibok uralják Afganisztánt!

A felkelők bejelentették: az elnöki palotából hamarosan kikiáltják az Afganisztáni Iszlám Emirátust a jelenlegi köztársasági államforma helyett, míg Mohammed Naim, a tálibok szóvivője közölte, gondoskodnak a diplomáciai testületek biztonságáról.

Bekövetkezett az, amire az amerikai és NATO haderő kivonásának májusi kezdete óta számítani lehetett. A tálibok győztek, elfoglalták Kabult és a fővárosban található elnöki palotát. Asraf Gáni afgán elnök elhagyta az országot.

„Innentől kezdve most már az ő felelősségük az ország vezetése, becsületének és létének megőrzése. El akartam kerülni a vérfürdőt, hiszen ha Kabulban maradok, akkor számtalan hazafi veszítette volna életét, Kabult pedig lerombolják - jelentette ki Asraf Gáni Facebook posztjában, akinek elmenekülését a nemzeti megbékélési tanács elnöke, Abdulla Abdulla korábbi külügyminiszter erősítette meg az elsők között.

Az Al-Jazeera arab hírtelevízió olyan felvételeket is sugárzott, amelyeken az látszik, hogy tálib harcosok Korán-verseket énekelnek az épületben. A felkelők bejelentették: az elnöki palotából hamarosan kikiáltják az Afganisztáni Iszlám Emirátust a jelenlegi köztársasági államforma helyett.



A tálibok az amerikai és egyéb nemzetközi erők végső kivonásának májusi kezdetekor indítottak általános támadást a kormányerők ellen, és az elmúlt bő egy hétben szélsebesen foglalták el az ország tartományi központjait, szinte egyetlen puskalövés nélkül; a legtöbb helyen a kormányerők egyáltalán nem vagy alig tanúsítottak ellenállást.

Számos nyugati ország jelezte, hogy katonai gépeket küld az országban ragadt állampolgárai kimenekítésért, ugyanis a NATO bejelentette, hogy a polgári légiközlekedést megszüntették Kabulban és csak katonai gépek közlekedhetnek. Mohammed Naim, a tálibok szóvivője azt mondta: gondoskodnak a diplomáciai testületek biztonságáról.

A NATO biztonsági tanácsa ma reggelre rendkívüli tanácskozást hívott össze, a brit miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy a tálib hatalomátvételt nem akarja elismerni és elvárja a szövetségesektől, hogy senki ne ismerje el bilaterális alapon a tálib kormányt, a tálibok viszont hallani sem akarnak átmeneti kormányról. Az orosz kormány is azt jelezte, hogy egyelőre nem ismerik el a tálibokat, hiszen eddig terrorszervezetként tartották őket számon.



Heiko Maas német külügyminiszter egy vasárnap esti tájékoztatón azt jelezte, hogy katonai gépek küldenek a Kabulban ragadt német követségi és egyéb embereként, hogy kimenekítsék őket az országból és hasonlókat mondott Mateusz Morawieczki lengyel miniszterelnök is.

Az amerikaiak már tegnap elkezdték kimenekíteni embereiket a nagykövetségről és az állampolgárok menekítése is zajlik, de a Reuters tudósítása szerint robbanások történtek vasárnap este Kabulban és a nemzetközi reptér körül is igyekeznek a tálibok nehezíteni a nemzetközi kimenekítési akciókat.

Kína kabuli külképviselete arra figyelmeztette az Afganisztánban tartózkodó kínai állampolgárokat, hogy fokozottan ügyeljenek a biztonságra. Közölték: egyelőre nem kaptak olyan hírt, hogy az összecsapásoknak kínai áldozatai lennének. A nagykövetség hivatalos weboldalán közzétett közleményben az Afganisztánban, illetve az afgán fővárosban kialakult helyzetet "rendkívül bonyolultnak és súlyosnak" nevezték.



Hamid Karzai korábbi elnök a Facebookon azt jelentette be, hogy koordinációs tanács jön létre a hatalom békés átadása érdekében, s ennek rajta kívül Abdulla Abdulla és Gulbuddin Hekmatjár korábbi hadúr a tagja. Karzai a kormányerőket és a tálib csapatokat is arra kérte, előzzék meg, hogy zűrzavar alakuljon ki, és vegyék elejét az összecsapásoknak.

Amrullah Száleh alelnök a Twitteren bejelentette, hogy nem hajlandó együttműködni a tálibokkal. Híradások szerint az alelnök a Pancssír-völgybe utazott. Pancssír tartomány egyike azoknak, amelyek továbbra is a kormány uralma alatt állnak. Ezt a területet a tálibok 1996 és 2001 közötti országlásuk ideje alatt sem tudták bevenni, elsősorban a térség földrajzi adottságai miatt.

Főkép forrása:
reuters.com

További cikkek