A CNN oknyomozást végzett azzal kapcsolatban, hogy mi okozhatta a gázai Al-Ahli kórházban történt robbanást. Az elemzés során több szakértőt is megkérdeztek, és arra jutottak, hogy valóban egy meghibásodott rakéta okozhatta a tragédiát - írja az Index.
Azt írták, a robbanás utáni állapotokról többtucatnyi felvétel került fel a közösségi médiába. Ezek alapján, valamint a helyszíni (szabadúszó) fotósuk által készített képek és a műholdas felvételek alapján arra lehet következtetni, hogy valóban egy meghibásodott rakéta miatt robbant a kórház.
A szakértők szerint a rakéta vélhetően még a levegőben felrobbant, azonban egy része a kórház területén csapódott be. A CNN szerint ezt a teóriát erősíti meg az is, ami az al-Dzsazíra élő helyszíni videófelvételén volt látható, ahol feltételezhetően az látszik, hogy egy Gázából kilőtt rakéta villan egyet az égbolton, és pár másodperccel később történik két robbanás Gáza városában.
Ugyanakkor a felvételek alapján azt nem tudták biztosra mondani, hogy valóban van kapcsolat a levegőben látható villanás és a földi robbanások közt, hiszen egy levegőben meghibásodott rakéta röppályáját jóformán lehetetlenség kiszámítani.
"Szerintem ez történt: a rakéta meghibásodott, és nem egy darabban zuhant le. Valószínűleg már a levegőben darabokra esett valami miatt, és a szerkezetének nagy része az Al-Ahli kórház parkolójában landolt. Akkor a megmaradt üzemanyag begyulladt, begyújtotta az autókat és a kórház területén található üzemanyagot, és ez okozta a nagy robbanást, amit láthattunk" – mondta a CNN-nek egy német rakétaszakértő, Markus Schiller, aki korábban a NATO és az Európai Unió elemzőjeként is dolgozott.
Hasonló véleményen volt a többi szakértő is, akik azt is megjegyezték, hogy a robbanás helyszínén látott károk egyáltalán nem izraeli légicsapásra utalnak. A szakértők szerint arra nincsen bizonyíték, hogy az izraeli Vaskupola rakétavédelmi rendszer okozhatta a rakéta felrobbanását. Izrael a saját közlése szerint a Vaskupolát nem használja Gáza területén.
Mindezek mellett a CNN is megjegyzi azt, hogy az eddig látott bizonyítékok alapján nem lehet minden kétséget kizáróan kijelenteni, hogy valóban egy meghibásodott rakéta okozta a tragédiát. A helyi fotók egyikén sem láthatóak például a robbanószer maradványai – amelyekre nagy szükség lenne ahhoz, hogy végleg eldőljön a kérdés –, és ennek a hiánya jelzésértékű lehet.
"Amikor egy lehetséges háborús bűnt vizsgálok, az első dolgom az, hogy megpróbálom megtalálni és azonosítani a fegyver maradványait. A fegyver mindent elmond arról, hogy ki és hogyan cselekedett. Sosem láttam még példát arra, hogy ennyire ne jelenjen meg semmi a fegyver maradványairól. Húsz évig vizsgáltam háborús bűnöket, többek közt három gázai háborúban is, és ez az első alkalom, amikor semmilyen fegyvermaradványt nem láttam" – mondta erről a CNN-nek Marc Garlasco korábbi biztonságpolitikai elemző, aki az ENSZ keretein belül vizsgált háborús bűnöket.
Mindeközben a Hamász újabb két, idős túszt engedett szabadon katari közvetítésnek köszönhetően. Egyelőre kórházban van, de egyébként nem esett bántódása Yocheved Lifshitznek, annak a 85 éves asszonynak, akit a Hamász hétfőn szabadon engedett a foglyok közül – írja a BBC. „Az ápolók éppen beszélgetnek vele, azt mondják, hogy nagyon éles eszű, és nagyon szeretné megosztani az információkat az olyan túszok családjával, akikkel együtt volt” – mondta az asszony lánya, Sharone Lifshitz a BBC-nek.
Az idős asszonyt egy másik idős nővel együtt rabolták el Nir Oz kibucban lévő otthonukból. Elmondása szerint a terroristák motoron vitték el. „Feltettek a motorra, oldalt ülve, hogy ne essek le, az egyik elölről, a másik hátulról fogott közre. Átkeltek a határkerítésen a Gázai övezetbe, és először Abesan városában tartottak fogva, ami Be'eri közelében van. Ezután nem tudom, hová vittek” – mondta.
Szabadon bocsátásakor egy videófelvétel is készült Lifshitzről, amint kezet fogott az egyik túszejtővel. Az idős asszony megköszönte hogy elengedték, ami lánya szerint nagyon jellemző rá.
A 79 éves Nurit Cooper (Yitzhak) és Yocheved Lifshitz családját hétfőn értesítették arról, hogy kiszabadultak a Hamász fogságából. A férjeiket továbbra is a Gázai övezetben tartják fogva. A Lifshitz család azt nem tudja, pontosan hol lehet az idős családfő, miután őt máshol tartották fogva, mint a feleségét. Sharona Lifshitz szerint az édesapja törékeny egészségi állapotban volt, de Yocheved Lifshitztől azt hallották, hogy a túszokkal lehet orvos is, így reménykednek benne, hogy az idős férfi ép és egészséges.
Azt mondja, apja elkötelezett híve volt a békés együttélésnek, állítólag sokat tett a helyi palesztinok jogaiért is. „Jól beszél arabul, így nagyon jól tud kommunikálni az ottani emberekkel. Sok embert ismer Gázában. Szeretném azt hinni, hogy rendben lesz” – mondta lánya.