412.05 Ft

402.20 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Elon Musk mentheti meg a betiltás előtt álló TikTok-ot?

10perc.hu
2025. 01. 14.
Elon Musk mentheti meg a betiltás előtt álló TikTok-ot?

Felröppentek a hírek, hogy a TikTok amerikai üzletágát Elon Musk veheti át, ám a közösségi médiaóriás szerint ez teljesen alaptalan pletyka.

A TikTok határozottan cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint Kína fontolgatja az amerikai TikTok-üzletág eladását Elon Musknak. A Bloomberg jelentése szerint kínai tisztviselők egy ilyen lehetőséget is mérlegelnek arra az esetre, ha az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága fenntartaná a platform amerikai betiltását.

"Pusztán fikció" – reagált a TikTok

A Bloomberg értesülései szerint a kínai hatóságok azt fontolgatják, hogy Elon Musk közösségi média platformja, az X, átvehetné a TikTok amerikai üzletágának irányítását. Ezt a hírt azonban a TikTok szóvivője határozottan cáfolta:

"Nem várható el tőlünk, hogy puszta fikciókra reagáljunk" – mondta a vállalat a BBC Newsnak.

A híresztelések szerint a döntés a Legfelsőbb Bíróság ítéletétől függ, amely 2025. január 19-ig adott határidőt a TikTok számára, hogy vagy eladja amerikai üzletágát, vagy betiltják az országban.

Elon Musk a képben?

A Bloomberg riportja szerint egy lehetséges forgatókönyv az lenne, hogy Musk közösségi média platformja, az X, átvenné a TikTok amerikai műveleteit. Az X azonban nem reagált a BBC megkeresésére.

A jelentés különösen azért érdekes, mert Musk szoros kapcsolatban áll Donald Trumppal, aki január 20-án visszatér az Egyesült Államok elnöki posztjára. A Bloomberg szerint Trump kérvényezte a Legfelsőbb Bíróságtól, hogy halassza el a döntést az új elnöki ciklus megkezdéséig, hogy politikai megoldást találhassanak a helyzetre.

A TikTok és a nemzetbiztonság kérdése

A TikTok ellen irányuló amerikai jogszabályok leginkább a nemzetbiztonságot érintő aggodalmakból fakadnak. Az amerikai kormány szerint a TikTok kínai tulajdonlása lehetőséget adhat Kínának a kémkedésre és politikai manipulációra.

A Biden-kormányzat szerint a platform kínai kézben tartása nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet, ám a TikTok többször hangsúlyozta, hogy nincs kapcsolatuk a Kínai Kommunista Párttal, és a betiltásukról szóló törvény sértené az amerikai polgárok szólásszabadsághoz való jogát.

Trump álláspontja: Maradjon a TikTok

Donald Trump korábban találkozott a TikTok vezérigazgatójával, Shou Zi Chew-vel floridai birtokán, a Mar-a-Lagóban. A találkozó után Trump ügyvédje benyújtott egy beadványt a Legfelsőbb Bíróságnak, amelyben arra kérte a bíróságot, hogy adjon lehetőséget politikai megoldás keresésére.

"Trump ellenzi a TikTok betiltását, és politikai megoldást keres az ügy rendezésére" – áll a beadványban.

Ezen kívül két demokrata törvényhozó, Edward Markey szenátor és Ro Khanna képviselő is arra kérte a Kongresszust és Joe Biden elnököt, hogy hosszabbítsák meg a januári határidőt.

Mit hozhat a jövő?

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság a múlt héten meghallgatta az érintetteket, és a kilenc bíró több mint három órán keresztül vitatta meg az ügyet. A vita középpontjában a nemzetbiztonság kérdése állt, és a jelek szerint a bírók hajlanak arra, hogy fenntartsák a TikTok elleni jogszabályt.

A TikTok számára továbbra is kérdés, hogy milyen jövő vár az amerikai piacra. Az viszont biztos, hogy a vállalat nem kívánja eladni az amerikai üzletágát, és tovább küzd a jogaiért.

Az ügy alakulása nagyban függ attól, hogy milyen döntést hoz a Legfelsőbb Bíróság januárban, és hogy az új politikai vezetés milyen irányvonalat követ majd a közösségi médiaóriással kapcsolatban.

Főkép forrása:
Northfoto

További cikkek