Június elejére megérkezett a kánikula Magyarországra, ami megnövekedett hűtési igényt és fokozott áramfelhasználást hozott magával. Ennek hatására emelkedtek a nagykereskedelmi villamosenergia-árak, és megnőtt az extrém ártüskék esélye is – számolt be róla a Portfolio.hu.
A kereslet jelentősen megnő a nyári hónapokban, különösen a klímaberendezések elterjedésével és a június-augusztusi hőhullámokkal. Bár a megújuló energiaforrások terjednek, azok rugalmatlan termelése – különösen a napenergiáé – jelentős kihívásokat okoz a villamosenergia-rendszer számára, főleg esti fogyasztási csúcsidőszakban, amikor a naperőművek már nem termelnek.
„Akár 1000 euró/MWh piaci árak is kialakulhatnak” – figyelmeztet a cikk, főként azokban az országokban, ahol elsősorban naperőművek épültek. Magyarország is ezek közé tartozik. Az ellátás ilyenkor költséges fosszilis forrásokkal és importtal történik, ami tovább drágítja az energiát.
Hatás a lakosságra
Bár a nagykereskedelmi árak közvetlenül a piaci szereplőket érintik, a költségek végső soron a fogyasztókhoz is eljutnak, a cégek termékein és szolgáltatásain keresztül – még akkor is, ha a lakosság hatóságilag rögzített árakat fizet.
Áralakulás
A HUDEX határidős piacon máris megfigyelhető a trend:
-
A 22. heti termék ára még 75 euró/MWh volt,
-
míg a 23. heti már 99 euró felett alakult.
-
A július-augusztusi termékek ára is 126 euró/MWh körül mozog.
A 2025-ös év elején a napi zsinór termék ára 140 euró/MWh volt, szemben a 2024 januári 86 euróval. A februári átlagár már 159 euróra nőtt, ami több mint kétszerese volt az előző évinek.
Napenergia és rugalmasság
Magyarországon a naperőművek beépített kapacitása már megközelíti a 8 GW-ot, ami az összes kapacitás több mint fele, de termelési arányuk 2024-ben csak 25% volt. Az ország a napenergia ingadozását gázerőművekkel és importtal próbálja ellensúlyozni.
„2025 első hónapjaiban látványosan felgyorsult a hazai hálózati akkumulátorok beépítése” – írja a Portfolio, ami hozzájárulhat a rendszer rugalmasabb működéséhez. Ezt a folyamatot új földgáz-, biogáz- és szélerőművek is segíthetik a jövőben.