Magyarország jelentős uniós forrásoktól esik el az Európai Bíróság által kiszabott napi 1 millió eurós büntetés miatt, amelyet a menekültügyi szabályok megsértéséért róttak ki - derül ki a Portfolio által megszerzett brüsszeli adatokból.
A 2024 júinusában kiszabott büntetés szerint Magyarországnak nemcsak egy 200 millió eurós átalánydíjat kellett volna befizetnie, hanem a napi büntetések is folyamatosan halmozódnak. Mivel a magyar kormány nem fizette ki az összeget, az Európai Bizottság már 325 millió eurót levont az országnak járó uniós forrásokból.
A befagyasztott források további milliárdokat érintenek
Az uniós jogállamisági eljárások miatt tavaly Magyarország 1 milliárd eurót végleg elveszített, és ha a befagyasztott forrásokat nem sikerül felszabadítani, a kohéziós alapból további milliárdok veszhetnek el az N+2 szabály miatt.
A Portfolio információi szerint az Európai Bizottság az agrártámogatásokból és a kohéziós forrásokból vonja le a büntetést, ami azt jelenti, hogy az ezekre a célokra szánt pénz egy része közvetlenül a büntetés kiegyenlítésére megy el. Az eddig levont összegek mellett idén több mint 403 millió euró lehet az elveszített összeg, ha a kormány nem módosít a menekültügyi eljárásokon.
A kormány továbbra is ellenáll
Orbán Viktor miniszterelnök többször is kijelentette, hogy Magyarország nem hajlandó engedni az uniós migrációs vitában, még akkor sem, ha ez jelentős pénzügyi veszteséget jelent az országnak.
A jogi viták elhúzódása miatt azonban az uniós források befagyasztása és levonása folytatódhat, ami hosszútávon komoly hatással lehet a magyar gazdaságra és fejlesztési lehetőségekre.