A Samsung SDI gödi akkumulátorgyára komoly válsággal küzd, a termelés csökkent, dolgozókat bocsátottak el, és belső vezetői konfliktusok is feszítik az üzemet – derült ki a Telex riportjából.
A cég 2024 végére kapacitásának mindössze 30-40 százalékán működött, a kereslet drasztikus visszaesése miatt december végén három hétre teljes leállásra kényszerült. Az elmúlt egy évben több mint kétezer külsős munkavállalót küldtek el, miközben a magyar vezetőség egy része is távozott belső viták miatt.
Jelentős termeléscsökkenés
A Samsung SDI gödi gyára 2017-ben kezdett akkumulátorokat gyártani, és az évek során folyamatosan növelte a kapacitását. 2022 elején havi 6 millió, 2023 végére már 16 millió akkumulátorcellát gyártottak. Egy ideig ezt a szintet tartani tudták, de 2024 első negyedévére a termelés visszaesett 80-90 százalékra, majd fokozatosan csökkent 30-40 százalékra.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium ezzel kapcsolatban úgy reagált, hogy „a termelési kapacitása esetében határozottan kisebb mértékű csökkenés történt, mint ahogy azt a kérdés sugallja.”
Drasztikus leépítések
A Samsung SDI magyarországi létszáma az Opten adatai szerint 4100 főről 3800 főre csökkent, miközben a kölcsönzött munkaerőből több mint kétezer dolgozót küldtek el. A KKM erről azt nyilatkozta, hogy „a vállalatnál a kérdésben megadott számadatoknál jóval kisebb mértékben történt létszámcsökkenés” és a magyar munkavállalók megtartására mindig kiemelt figyelmet fordítanak.
Források szerint azonban egyes részlegekben szándékos műszakváltoztatásokkal és ki nem adott szabadságokkal próbálták elérni a dolgozók távozását, miközben más osztályokon belsős státuszba emeltek egyes külsős munkavállalókat.
Háromhetes teljes leállás
A Samsung december második felében teljesen leállította a termelést, ami példátlan eseménynek számít a gyár történetében. Egyes források szerint 2017 óta nem fordult elő, hogy minden gyártósor egyszerre leálljon. Bár a cég szerint a szünet éves karbantartási munkálatok miatt történt, korábban ezeket nem egy időben, hanem fokozatosan végezték el.
A KKM ezzel kapcsolatban azt közölte: „Samsung SDI 2024-ben is folyamatosan gyártott és teljesítette megrendeléseit, a gyár működése pedig 2024-ben sem állt le.”
A válság globális és szervezeti szinten is érezteti hatását
Az akkumulátorok iránti kereslet csökkenése globális szinten is hatással van a Samsung SDI működésére. A 2024-es évben az eladások 23 százalékkal estek vissza, és a vállalat összességében 100 milliárd forintos veszteséget termelt, amelyből 70 milliárdot csak az utolsó negyedévben.
A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a cég több fontos ügyfele, például a Volkswagen és a Stellantis, visszamondta vagy csökkentette a megrendeléseit.
A válság miatt tavaly novemberben leváltották a Samsung SDI vezérigazgatóját, Cshö Junhót (Choi Yoon-ho), helyére pedig Cshö Dzsuszon (Choi Joo-sun) került, aki januárban egy levélben figyelmeztette a dolgozókat: „Idén az üzleti környezet várhatóan még nehezebb lesz.”
Belső konfliktusok és magyar vezetők távozása
A gödi üzemben az elmúlt években számos magyar közép- és felsővezető távozott, sokan a belső konfliktusokra és a koreai menedzsment irányítási stílusára panaszkodtak. 2023-tól kezdődően felmondási hullám zajlott le, amely érintette a termelési és iparbiztonsági igazgatókat is.
Egyes források szerint a magyar vezetők próbálták betartani a helyi szabályozásokat, míg a koreai vezetőség bizonyos előírásokat figyelmen kívül hagyott, és a hatóságok sem léptek fel szigorúan ellenük.
Bizonytalan jövő
A Samsung eredetileg egy harmadik gyár építését tervezte Gödön, ám a jelenlegi piaci helyzet miatt ennek megvalósulása kérdésessé vált. Bár a KKM azt közölte, hogy „a vállalat beruházásai az ütemtervnek megfelelően zajlanak”, a kereslet visszaesése miatt a projekt kivitelezése bizonytalanná vált.
A magyar állam eddig több tízmilliárd forinttal támogatta a Samsung gödi beruházásait, ám a termelés csökkenése és a leépítések kapcsán felmerül a kérdés, hogy a cégnek vissza kell-e fizetnie a kapott támogatások egy részét.
A Samsung SDI gödi üzeme korábban Magyarország második legnagyobb gyárának számított, ám a jelenlegi nehézségek miatt a cég jövője egyre bizonytalanabb.