A magyarországi földgáztárolók töltöttségi szintje az év végéhez közeledve 80%-ra csökkent, ami körülbelül 5,5 milliárd köbméter gázt jelent – derül ki a Gas Infrastructure Europe (GIE) uniós adatbázisából. Ez a szint az EU-tagállamok között az egyik legalacsonyabb, csak öt ország (Csehország, Franciaország, Lettország, Hollandia és Dánia) áll ennél rosszabbul. Az EU-átlag jelenleg 85%, ami 5%-kal magasabb, mint a magyar adat - írja a Népszabadság.
Korábban tetőzött a magyarországi tárolás
Szeptember végén a magyar tárolók még 93%-os töltöttséget mutattak, ami nagyjából 6,3 milliárd köbméter gázt jelentett. Ezzel szemben tavaly november elejéig tartott a betárolási időszak, így 2023-ban a tárolók töltöttsége 98%-ot is meghaladott. Idén az EU-tagállamok többségében a betárolás október végéig folytatódott, és az uniós átlag elérte a 95%-ot.
Ukrajna és az Egyesült Királyság adatai aggasztóak
Ukrajna tárolói drámai mélypontra, mindössze 22%-ra süllyedtek, ami háborús helyzetükre vezethető vissza. Érdemes megjegyezni, hogy az ukrán tárolók töltöttségi szintje sosem érte el a 40%-ot 2022 óta. Ezzel szemben az Egyesült Királyság, amely már nem uniós tagállam, hasonlóan alacsony, 57%-os szinten áll, ami a tárolási kötelezettségek megszűnésével magyarázható.
Az EU tárolási szabályai szigorodnak
Az Európai Bizottság, az ukrajnai gázszállítások bizonytalansága miatt, tovább szigorította a tárolási követelményeket. Magyarországnak jövő februárra a kapacitás 59%-át kell biztosítania, ami az egyik legmagasabb arány az EU-ban, és jelentős növekedést jelent a tavalyi 51%-hoz képest. Az Energiaügyi Minisztérium hangsúlyozta, hogy Magyarország lakosságarányos tárolási szintje továbbra is az egyik legmagasabb az unióban. Ugyanakkor a hazai gázfelhasználás 2021-hez képest mintegy 2 milliárd köbméterrel csökkent.
Ellátásbiztonság és orosz gázfüggőség
A magyar kormány az orosz gázszállításokra támaszkodik az ellátásbiztonság érdekében. A GIE-adatok ugyanakkor arra utalnak, hogy az uniós országok sokféle forrásból képesek kiegyensúlyozni ellátásukat. Ez megkérdőjelezi az Orbán-kormány állítását, miszerint kizárólag az orosz gázimport garantálhatja az energiaellátást.
A magyar tárolók csökkenő töltöttsége, különösen az uniós átlaghoz viszonyítva, arra figyelmeztet, hogy az ország energiaellátása szoros figyelmet igényel a következő hónapokban. Az időjárás, a piaci árak és a geopolitikai helyzet alakulása mind meghatározó lesz abban, hogy sikerül-e stabilan átvészelni a téli időszakot.