Az utóbbi évek során minden harmadik kisbolt végleg lehúzta a rolót Magyarországon, ami drámai hatással van a helyi közösségekre. A legfrissebb adatok szerint a bezárt boltok száma meghaladja a négyezret, és a zárások mögött több tényező áll, mint például a megemelkedett rezsiköltségek, a kiszámíthatatlan gazdasági helyzet és az a tendencia, hogy egyre több magyar vásárol külföldön. E tényezők együttes hatása hozzájárult ahhoz, hogy az élelmiszerüzletek, italboltok és különféle szakboltok közül sok kénytelen volt bezárni - közölte az ATV.
Egy baranyai kisbolt tulajdonosa szerint nagy hátrányt jelent a falusi üzletek számára, hogy nem tudnak versenyezni a nagyobb multik által kínált akciókkal. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a határmenti településekről sokan átjárnak vásárolni a szomszédos országokba, ahol jóval olcsóbb a termékek adótartalma, és az ottani üzleteknek nem kell különadót fizetniük. Így egy család akár 30 százalékot is megtakaríthat a nagybevásárláson.
A legnagyobb problémát a falvakban tapasztalhatjuk, ahol már nem éri meg fenntartani egy-egy vegyes boltot. „Nagyon jól lehet látni, hogy csökkent a vásárlóerő, magyarán nincs az embereknek pénze, már hétköznap sem vásárolnak úgy, mint három éve, így pedig meg nem éri meg nyitva tartani” – fogalmazta meg a helyzetet egy üzlettulajdonos, Mogyorósi Péter.
A legnagyobb számú kisboltbezárás a Békés, Baranya, Nógrád, Tolna és Pest vármegyékben történt, miközben Budapesten 5,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma.