Aggasztó tendenciára derült fény: 2022 második félévében 4000 kiskereskedelmi egység húzta le a rolót Magyarországon. Ez a szám először csökkentette 100 ezer alá a boltok számát, ami két évtizeddel ezelőtt még 157 ezerre rúgott - közölte a 24.hu.
Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) elnöke szerint a reálbércsökkenés megtorpanása ellenére is komoly koncentrációs folyamatok figyelhetők meg a kiskereskedelemben. A nagy áruházláncok hálózatfejlesztése megállíthatatlannak tűnik, ami komoly kihívást jelent a kisebb boltok számára.
A bezárásokhoz hozzájárulhatott az online vásárlás térnyerése is, ami egyre nagyobb szeletet hasít ki a hagyományos kiskereskedelem tortájából. Emellett a munkaerőhiány, a megemelkedett fizetések, az elszabadult energiaárak, a korszerűtlen kisbolthálózat, a növekvő bérleti díjak és a kereslet visszaesése is súlyosbítja a helyzetet.
Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke rámutat, hogy a nagyobb városokban szinte lehetetlenné vált a kis élelmiszerboltok túlélése a multikkal szembeni versenyben. A kistelepüléseken maradt kisboltok helyzete sem rózsásabb: az idősödő lakosság számára komoly nehézséget jelent a távoli bevásárlás. Ezen felül a romló nagykereskedelmi kiszolgálás is hátrányos helyzetbe hozza a kisboltokat, akik gyakran kénytelenek a versenytársaktól beszerezni áruikat.