A szombati rendkívüli Kormányinfón jelentette be Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy az egyébként december 31-ig érvényben lévő kamatstopot legalább fél évvel meghosszabbítja a kormány.
Noha a megváltozott piaci körülményekhez mindenkinek alkalmazkodnia kellene, ez ebben az esetben egyoldalúan a lakossági jelzáloghitellel rendelkező családokat segíti. Ugyanis a kamatstop összes terhét a kormány rendelkezése alapján a bankok viselik, és a napi.hu által megkérdezett Magyar Bankszövetség szerint több tízezer olyan hitelfelvevő részesül a kamatstopból, akik nem szorulnak rá erre a védelemre.
A kamatstop féléves meghosszabbítása megközelíti egy teljes évi bankadó összegét, kb. 70 milliárd forintos veszteséget jelent a bankszektornak a mai kamatokkal számítva. Az extra adóval együtt a bankok éves többlet-terhe már meghaladja az 500 milliárd forintot – ami nagyságrendileg azonos a bankszektor tavalyi teljes évi eredményével.
A bankok megsarcolása a GDP-re is rossz hatással van, ugyanis a pénzintézetek számára ebben a háborús helyzetben, annak kockázatai miatt szükséges céltartalékok biztosítása is. A fent felsorolt extra terhek viselése mintegy 4000 milliárd forintnyi hitellehetőség kihelyezését hiúsítja meg, ami nagyságrendileg 1 százalékos GDP-bővülés elvesztését vonja maga után.
A bankszektornak elemi érdeke a hitelezés fenntartása és az ügyfelek fizetőképességének megőrzése. Éppen ezért és a magyar gazdaság növekedése érdekében a Magyar Bankszövetség a kamatstop fokozatos kivezetésének elindítását tartja az egyedüli, megfelelő szakmai megoldásnak.