Idén ősszel ismét sor kerül az óraátállításra, amelyről már sokszor felmerült, hogy megszüntetik az EU-tagállamokban, de 2024-ben még számolni kell vele. Október 27-én, vasárnap hajnali 3 órakor kell visszaállítani az órákat 2 órára, így egy órával többet lehet aludni - tette közzé a Glamour.
Az óraátállításnak hosszú múltja van: „Európában tavasszal és ősszel átállítani az órákat az Európai Unió előtti szokás” – olvasható az Európai Unió Tanácsának oldalán. Ezt a szokást először az első világháború idején vezették be energiatakarékossági célokkal, majd az 1970-es években több ország újra bevezette. Az EU 2001-ben szabályozta, hogy október utolsó vasárnapján kell visszatérni a téli időszámításra.
Az óraátállítás hatása sokakat megviselhet, hiszen a szervezetnek időre van szüksége a változásokhoz való alkalmazkodáshoz. Az alvási nehézségektől a fáradtságig vagy étvágytalanságig különböző tünetek jelentkezhetnek. A TFA javaslata szerint van néhány módszer, amelyek segíthetnek könnyebben alkalmazkodni:
Az óraátállítás előtt érdemes néhány óvintézkedést tenni, hogy a szervezet könnyebben alkalmazkodjon a változásokhoz. Ajánlott az elalvás idejét fokozatosan kitolni, különösen az óraátállítás előtti pénteken, hogy a bioritmus számára ne legyen hirtelen az átállás. A természetes ébredés érdekében hasznos lehet, ha az ébredés idejét a nappali fényhez igazítják, vagy, ha erre nincs lehetőség, egy napkeltét szimuláló ébresztőóra is segíthet. Délután egy rövid szunyókálás is ajánlott, amely segítheti a szervezetet az időeltolódás feldolgozásában, és csökkenti a fáradtságot. A vacsora megválasztása szintén fontos tényező, mivel a könnyű ételek fogyasztása elősegíti az emésztést, és nem terheli meg a szervezetet, így nyugodtabb, pihentetőbb alvást biztosít.