Serdült Ádám, a botanikai és kertészeti osztályvezető az Állatkertnél, részletes tanácsokat adott a helyes öntözési technikákról - írta a Budapest ZOO.
1. Talajfigyelés
A legfontosabb a kerti talaj állapotának megfigyelése. Az egészséges talaj biodiverz, tele élőlényekkel, például gilisztákkal. Új kert építésekor ne használjunk darált földet, mert az nem lesz egyenértékű a helyi talajtípussal. Ne távolítsuk el a szerves anyagokat, hanem hagyjuk őket a helyükön lebomlani, így a víz jobban hasznosul és a talaj is tovább megtartja a nedvességet.
2. Öntözési Gyakorlatok
Telepítés után nagy adagokkal és ritkán öntözzünk, kerülve a sekély gyökeresedést elősegítő gyakori, kis mennyiségű öntözést. Takarjuk a talajt mulccsal vagy több szintes beültetéssel, hogy megakadályozzuk a pazarlást és így a hatékony öntözés is egyszerűbb lesz.
3. Mikor és Hogyan Öntözzünk?
Öntözzünk, amikor a talaj kiszáradt, ne csak a felületet, hanem a gyökérzónát is vizsgáljuk. Aszályos időszakokban este öntözzünk, hogy elkerüljük a gombás megbetegedéseket, míg mikrocsapadék esetén reggel végezzük az öntözést. Napközben is lehet öntözni, de ügyeljünk arra, hogy ne párologjon el túl sok víz.
4. Párásítás és Növényválasztás
Ha nedves kontinentális éghajlatról származó növényeink vannak, gyakran párásítsunk, mert a légköri aszály is megterhelő lehet számukra. Érdemes alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz és helyi, itthon edződött növényeket választani, elkerülve a nyugat-európai klímához szokott növényeket.
5. Öntözési Módszerek
Az Állatkertben a kézi öntözést részesítjük előnyben, mivel ez lehetőséget ad arra, hogy személyesen észleljük a növények állapotát. Azonban az automatizált öntözés hatékonyabb lehet. Érdemes esővizet gyűjteni és követni az új öntözési trendeket, mint például a „vágatlan május”.
Az öntözési technikák megismerése és alkalmazása segít abban, hogy kertünk egészséges maradjon még a legforróbb időszakokban is.