A magyarok az a világ kávéfogyasztói közül 56. helyet foglalják el a 3,1 kilogrammos fogyasztással, éppen Japán mögött (3,3 kilogramm) de Ausztrália előtt (3 kilogramm). Hazánk tehát közepesen számít kávéfüggőnek. Ugyanakkor az elmúlt egy évben tapasztalt áremelkedés miatt az ital kedvelőinek lassan le kéne mondaniuk annak - leggyakrabban napi szintű - fogyasztásáról.
A penzcentrum.hu által közölt statisztikai adatok szerint az egész Európai Unióban meredek emelekedésnek indult a kávé ára. Az Eurostat és a KSH számai egyértelműen azt bizonyítják, hogy a helyzet hazánkban az egyik legsúlyosabb. Sokak szerint valódi kávéválság felé rohanunk, aminek a magyar kávéfogyasztók a tendenciák folytatódása esetén a legnagyobb vesztesei között lehetnek.
Becslések szerint a világon naponta több mint 2 milliárd csésze kávét isznak az emberek. A magas koffeintartalmú ital hazánkban is százezrek reggeli rutinjának elengedhetetlen része. Idén azonban, a mindenki bőrén érezhető iszonyatos drágulás mellett - számos egyéb termékhez hasonlóan - a kényeztető forró ital is lassan luxuscikké válik.
Az Eurostat által frissen publikált 2022 augusztusi adatok szerint az Európai Unión belül átlagosan 16,9 százalékkal drágult a kávé fogyasztói ára 2021 augusztusa óta és az általános drágulás tavaly október óta tartó emelkedésével párhuzamosan hónapról hónapra növekedést produkál. A kávéfogyasztók hazánkban azonban még ennél is nehezebb helyzetben vannak.
A kávé ára átlagosan 34,3 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban, ami az ötödik legmagasabb drágulásnak számít a tagállamok között. A kép pedig még sötétebb, ha nem feketén fogyasztjuk az italt. Az alacsony zsírtartalmú tejek ára ugyanis messze hazánkban emelkedett a legnagyobb, 51,7 százalékos mértékben.
Egyedül a cukor árának emelkedésében látszik komolyan a tavaly október óta bevezetett hatósági árstop. Ugyanis amíg az EU-n belül 33,4 százalékos drágulás tapasztalható, addig itthon ez a szám 9,3 százalék. Ez persze így sem kevés, de jól látszik viszont, hogy milyen mértékű drágulást előzhetett meg az árstop.
Az áremelkedés mindeközben a nyers számokban KSH augusztusi jelentése adatai szerint 200-250 grammos őrölt kávéra vetítve egy év alatt átlagban 372 forintos volt. Egy zacskó ára ugyanis 2021 és 2022 nyolcadik hónapja között 718-ról 1090 forintra emelkedett.
Nehéz hónapok várnak a magyar háztartásokra, ám nagyon figyelemre méltó a kutatások szerint, hogy a kávé azon termékkategóriák közé tartozik, amelyekről az elszálló infláció ellenére sem mondunk le. Kérdéses persze, hogy a romló válságban mennyire tartanak majd ki a magyarok emellett az attitűd mellett.