Megszüntették a Pride-ügyi büntetőeljárást Karácsony Gergely ellen
Karácsony Gergely főpolgármester a 31. Budapest Pride napján kapott értesítést: megszüntették ellene a 2025-ös felvonulás megszervezése miatt indított büntetőeljárást. A Pesti Központi Kerületi Bíróság június 17-én, tárgyaláson kívül hozta meg a végzést az egyesülési és gyülekezési szabadság megsértésének vádja ügyében.
Tavaly a rendőrség az Orbán-kormány gyülekezési törvényére hivatkozva betiltotta a Budapest Pride-ot, a fővárosi önkormányzat azonban saját szervezésében megtartotta az eseményt – amelyhez nem kellett rendőrségi engedély. Az ügyészség ezt vitatta, és vádat emelt.
Az eljárást idén márciusban felfüggesztette a bíróság, mert az eljáró bíró az Alkotmánybírósághoz fordult: felmerült, hogy az ügyben alkalmazandó jogszabályok – köztük a békés gyülekezéshez való jog – sértik az Alaptörvényt.