Szűk három héttel az áprilisi választások, és két és fél hónappal az óbudai parkkorrupciós botrány gyanúsítottjainak tömeges őrizetbe vétele előtt kötött hároméves, 9 milliárd forintos keretszerződést a XIII. kerületi önkormányzat a korrupciós ügyben érintett Parkfenntartó-Kertészeti és Szolgáltató Kft.-vel – derül ki a G7 vizsgálatából. Ez már az ötödik ilyen megállapodás a felek között, és az együttműködés 2012-re nyúlik vissza.
Az óbudainak nevezett korrupciós ügy lényege, hogy a gyanú szerint 2011 és 2024 között egy parkfenntartó céget ténylegesen irányító vállalkozó politikusokat vesztegetett meg zsíros megbízásokért cserébe – fideszes, MSZP-s és momentumos politikusokat egyaránt. A vesztegetési céllal kifizetett összeg meghaladja a 2 milliárd forintot, az összes érintett közpénzből finanszírozott megbízás értéke ennél jóval nagyobb volt.
Monopol cégcsoport, érvénytelenített konkurens ajánlat
A XIII. kerület és a Parkfenntartó Kft. viszonya eddig nem kapott nagy publicitást, pedig az önkormányzat több tízmilliárd forint értékben kötött már szerződéseket a vállalattal. Az első keretszerződés 2012-ben 4,4 milliárd forintos volt, majd 6, majd háromszor egymás után 9-9 milliárd forintos megállapodások követték egymást.
Az idei közbeszerzésen az előző alkalmakkal ellentétben egy másik cég, a Jánosik és Társai Kft. is ajánlatot adott be – ám ajánlatát érvénytelenítették, mivel az árazás „aránytalanul alacsonynak" bizonyult. A részletek szerint a cég több tételnél is durva hibákat ejtett: egyes áraknál lehagyták a milliót jelölő értéket, más tételeknél az alvállalkozói árak a nagykereskedői áraktól hatszor-nyolcszoros eltéréssel is bírtak, sőt egy esetben több mint ötvenszeres különbséget találtak.
Szerződés felülvizsgálatát nem tervezik
A legutóbbi, 2022-es szerződés keretösszegét tavaly ősszel módosítani kellett, mert az önkormányzat még nem végzett az újabb közbeszerzés előkészítésével. A keretösszeget 84 millió forinttal emelték meg – a G7 számítása szerint lényegében pontosan annyival, amennyit az uniós szabályok engedtek. A mostani, 2026-os szerződés azonos keretösszege ugyanakkor azért is feltűnő, mert az elmúlt évek inflációja jelentősen emelte az árakat – a Parkfenntartó ügyvezetője maga is elismerte, hogy az előző szerződéshez képest 12 százalékos áremelést hajtottak végre az azonos tételeknél, ami azt jelenti, hogy ugyanannyi pénzből kevesebb munka fér bele.
Az önkormányzat a G7 megkeresésére közölte: a szerződést csak nemteljesítés esetén mondhatják fel egyoldalúan, ezért felülvizsgálatot nem terveznek. Sem a kerület, sem a Parkfenntartó nem tud arról, hogy nyomozóhatóság vizsgálná a köztük kötött korábbi szerződéseket.