377.08 Ft

322.70 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Wáberer György: „Ha a Fidesz nyeri a választás, akkor az oroszokat választottuk”

Wáberer György: „Ha a Fidesz nyeri a választás, akkor az oroszokat választottuk”
10perc.hu
2026. 04. 09.
Fotó: Wáberer György Facebook

Wáberer György milliárdos vállalkozó éles kritikát fogalmazott meg a kormány ellen. Szerinte április 12-én Európa és Oroszország között választunk, a korrupció pedig elfogadhatatlan méretű.

A 2026-os választási kampány egyik legvisszhangosabb „coming outja” fűződik Wáberer György nevéhez. A 166 milliárdos vagyonnal rendelkező vállalkozó, aki korábban miniszterelnöki biztosként is dolgozott, a Telexnek adott interjújában fejtette ki, miért fordult el a regnáló hatalomtól, és miért tartja sorsdöntőnek a most vasárnapi szavazást.

A háborús riogatás és a propaganda mint töréspont

Wáberer szerint a kormányzati kommunikáció egyik legkárosabb eleme a félelemkeltés, miszerint a gyerekeket katonának vinnék el. A vállalkozónál ez verte ki leginkább a biztosítékot, mivel szerinte Európában senki nem akar háborút.

„Csalódtam ebben a kormányzásban. Az elmúlt 16 év óriási lehetőség volt Magyarországnak, de egy százalékot sem közelítettünk a Nyugathoz vagy Ausztriához” – jelentette ki a vállalkozó.

A propaganda egyenlőtlensége és a valóságtól elrugaszkodott narratívák szerinte akadályozzák a választók tisztánlátását, különösen a legszegényebb rétegek körében, akikhez nem jutnak el például a Tisza Párt valós programpontjai a béremelésekről.

Ki az igazi áruló?

A kormányzati oldalról érkező „árulózásra” – amit többek között Nagy János államtitkár is hangoztatott – Wáberer keményen visszavágott. Hangsúlyozta, hogy soha nem volt párttag, így nincs kit elárulnia.

Wáberer definíciója az árulásról:

  • 180 fokos fordulat: Azok a vezetők az igazi árulók, akik teljesen szembefordultak korábbi elveikkel.

  • Oroszországhoz való közeledés: Elfogadhatatlannak tartja a Nyugattól való elfordulást és a titkosított orosz szerződéseket (például Paks esetében).

  • Demokratikus elzárkózás: Szerinte tarthatatlan, hogy Magyarország állandóan szembemegy az Unió másik 27 tagállamával.

Gazdasági válság és a „magyar mutyi”

A vállalkozó szerint a számok nem hazudnak: a fogyasztás bezuhant, az infláció rekordmagas, a korrupció terén pedig Magyarország listavezető. Külön kiemelte, hogy hazánkban megszűnt a valódi piaci verseny.

A korrupció mértékét egy Lázár János-féle példával szemléltette: a miniszter korábban elismerte, hogy az útépítési költségeket 50 százalékkal tudták csökkenteni az új rendszerben – ami Wáberer szerint azt bizonyítja, hogy korábban 50 százalékos túlárazás volt a norma.

MÁV és egészségügy: A romlás jelei

Wáberer jelenleg is tagja a MÁV igazgatóságának, így közelről látja a rendszerszintű hibákat. Szerinte a politika túl mélyen beleszól a szakmai döntésekbe. Lázár János kijelentésére, miszerint „szarból kell várat építeni”, Wáberer frappánsan annyit reagált: akkor a Fidesz 16 éves kormányzása alatt lett „szar” a vasút.

A vállalkozó meglátásai a közszolgáltatásokról:

  • MÁV: Szakemberekre bízva, hosszú távú stratégiával 10 év alatt elérhetnénk az osztrák színvonalat.

  • Egészségügy: Elfogadhatatlan, hogy nincs egészségügyi miniszter, és 30 napot kell várni egy fülfájással a szakrendelésre.

  • Tisza-program: Támogatja Magyar Péterék elképzelését a GDP-arányos 7 százalékos egészségügyi ráfordítás eléréséről (jelenleg ez csak 4,2%).

Tiborcz István és a Waberer’s sorsa

Arra a kérdésre, hogyan került Tiborcz István érdekeltségébe az egykori cége, elmondta: a vállalat a felszámolás közelébe került egy kockázati befektető után, ekkor keresték meg Tiborczék, hogy segítsen a növekedési pálya visszaállításában. Wáberer hangsúlyozta, hogy nem volt rajta politikai nyomás, ugyanakkor feltett egy sokatmondó költői kérdést:

„Több száz milliárdos vagyont néhány év alatt hogyan lehet összeszedni?”

Wáberer György szerint április 12-én valójában arról döntünk: Európát vagy Oroszországot választjuk. Úgy látja, ha a Fidesz nyer, végleg lemondhatunk a visszatartott 8000 milliárd forintnyi uniós forrásról, ami nélkül a magyar gazdaság és a kkv-szektor nem tud elindulni. A jelenlegi adórendszert igazságtalannak tartja, mert az a gazdagoknak kedvez a kisemberek rovására.

Forrás:

Címkék:

További cikkek