Polt Péter, Magyarország legfőbb ügyésze szerda délután benyújtotta lemondását Sulyok Tamás köztársasági elnöknek, aki a közösségi oldalán mondott köszönetet Polt eddigi munkájáért. A lemondás hátterében az áll, hogy Polt Pétert az Alkotmánybíróság új tagjává jelölte a kormány.
"Polt Péter ma délután felkeresett a Sándor-palotában, hogy átadja lemondását. Köszönetem és elismerésem Legfőbb Ügyész Úrnak eddigi munkájáért!"
– írta Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke a hivatalos Facebook-oldalán.
A kormány már májusban bejelentette, hogy Polt Péter mellett Hende Csaba, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke is alkotmánybíró lehet. A jelöléseket az Igazságügyi Bizottság is jóváhagyta.
A Demokratikus Koalíció képviselője, Sebián-Petrovszki László kritikát fogalmazott meg Polt Péter kinevezésével kapcsolatban. A politikus szerint Polt az alkotmánybírósági meghallgatáson azt állította, hogy jogelméleti kérdésekben kíván véleményt nyilvánítani, és nem az ügyészi munkájáról beszél.
"Polt Péter visszautasította, hogy ő a Fidesz hű pártembereként azért kapja az alkotmánybírósági tagságot, mert kiszolgálja a Fideszt" – hangsúlyozta Sebián-Petrovszki.
Az Alkotmánybíróságnak jelenleg csak 12 tagja van, mivel a korábbi elnök, Sulyok Tamás államfővé választása óta nem vettek fel új tagot. Az ideiglenes elnöki posztot Juhász Imre töltötte be, de az ő megbízatása is lejárt. Az intézményt most Horváth Attila elnökhelyettes vezeti.
Az alkotmánybírói megbízatás tizenkét évre szól, míg a legfőbb ügyészi poszt kilenc évre van meghatározva. Polt Péter esetében ez az átlépés az ügyészi pozícióból az Alkotmánybíróságba új korszakot jelenthet.