A Magyar Nemzet információi szerint rendkívüli ülést tart ma a Védelmi Tanács Ukrajna miatt. A 2022-ben létrehozott testület stratégiai kérdésekben hoz politikai döntéseket, különös tekintettel a nemzetbiztonságot érintő ügyekre. A testület munkáját a miniszterelnök vezeti, titkára a nemzetbiztonsági főtanácsadó, állandó tagjai között pedig ott van a belügyminiszter, a honvédelmi miniszter, a külügyminiszter, valamint a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője.
A tanácsülés időzítése nem véletlen: az elmúlt napokban több egymással összefüggő esemény kavarta fel az ukrán-magyar kapcsolatok állóvizét. A legnagyobb visszhangot egy kiszivárgott hangfelvétel váltotta ki, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arról beszél, hogy a kormány lezárja jelenlegi béketevékenységét, és egy ütőképes hadsereg felépítésére készül. A felvételt Magyar Péter hozta nyilvánosságra, „az Orbán-kormány őszödi beszédeként” jellemezve azt.
A hanganyag hátterében azonban egy ennél is érzékenyebb ügy húzódik: Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke a NATO fórumain Ukrajna-barát álláspontot képviselt, miközben hivatalos jelentéseiben a kormány békepárti narratíváját követte. Az ellentmondásos fellépés miatt 2023 áprilisában mentette fel beosztásából Szalay-Bobrovniczky miniszter az altábornagyot, és helyére Böröndi Gábort nevezte ki.
A diplomáciai botrány azonban ezzel nem ért véget. A hangfelvétel közzététele után egy nappal az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) bejelentette: elfogtak két kémet, akik Magyarországnak dolgoztak, és ukrán csapatmozgásokat figyeltek meg Kárpátalján. A vád szerint katonai hírszerzést és hazaárulást követtek el. Erre válaszul Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azonnal kiutasított két ukrán diplomatát Magyarországról, akik diplomáciai fedésben tevékenykedtek.
A történtek nemcsak a két ország kapcsolatát mérgezték tovább, de súlyos biztonságpolitikai kérdéseket is felvetnek.
A mostani tanácsülés célja feltehetően az, hogy a kormány értékelje a kialakult diplomáciai és nemzetbiztonsági helyzetet, és megvizsgálja a lehetséges válaszlépéseket. Bár hivatalos közlemény egyelőre nem született, nem kizárt, hogy a Védelmi Tanács szigorúbb védelmi és hírszerzési intézkedésekről dönt majd. Az is elképzelhető, hogy a magyar álláspont egyértelműbb és határozottabb megfogalmazása következik az ukrán kapcsolatokat illetően.