A száj- és körömfájásjárvány egy rendkívül fertőző betegség, amely az állatkertekben különösen súlyosan érintheti a fogékony állatfajokat, így a marhákat, antilopokat, elefántokat és tapírokat.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben 750 állatfaj közül 540-et veszélyeztethet a vírus, ezért az állatkert a fertőzés megelőzése érdekében korlátozásokat vezetett be. Bár az állatkert továbbra is nyitva tart a látogatók előtt, megszüntették az állatsimogatást, és a fertőzésveszélyes állatfajok szállítását is leállították. A gazdasági udvarba való belépéshez fertőtlenítő szőnyeg használata vált kötelezővé, hogy csökkentsék a betegség elterjedésének kockázatát.
A járvány gyors terjedése miatt más állatkertek, például a győri állatkert is kénytelen volt bezárni kapuit, miután a fertőzésgóc a környékén elhelyezkedő védőkörzeten belül esett. A fertőzés a szél segítségével akár több kilométeres távolságra is eljuthat, ezért az intézkedések különösen fontosak a betegség megfékezésében. Sós Endre, az állatkert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója hangsúlyozta, hogy ha valamelyik állat megfertőződik, akkor a veszélyeztetett fajok esetében lehetőség van az elkülönítésükre és kezelésükre, így elkerülhető a leölésük.
A száj- és körömfájásjárvány 1973-ban jelentős pusztítást okozott Heves megyében, és most, több mint fél évszázad után, a betegség újra felütötte a fejét Magyarországon. Az első fertőzött állatokat március elején a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kisbajcsi szarvasmarhatelepen azonosították. Március közepére a fertőzés Szlovákiába is átterjedt, és több településen is elrendelték az állatok leölését. A legújabb fertőzési gócot Levél településén találták, ahol szintén hasonló intézkedéseket hoztak - írta meg a Telex.
A betegség legfőbb tünetei közé tartozik a láz, étvágytalanság, nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken, különösen a hasított körmű állatoknál. A betegség az emberekre rendkívül ritkán terjed át, de az állatok között gyorsan és könnyen terjedhet, ha nem kezelik megfelelően.