A Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása kapcsán kirobbanó botrány az elmúlt hetek egyik legnagyobb közéleti ügyévé vált. Az Állami Számvevőszék jelentése szerint az egykor 266 milliárd forintos tőkével induló PADME-alapítvány vizsgálata során vagyon elleni bűncselekmények gyanúja merült fel. Az ÁSZ szerint a vagyongazdálkodás egy olyan átláthatatlan befektetési struktúrán keresztül zajlott, amely ellehetetlenítette a valós vagyonértékelést - elemezte az Index.
Matolcsy György, az MNB korábbi elnöke, az Indexnek adott interjújában élesen bírálta az ÁSZ jelentését: „Iratellenes, tényeket nélkülöző ÁSZ-jelentés” – mondta, hozzátéve, hogy „a PADME és az Optima Befektetési Zrt. minden ÁSZ-megállapításra érdemben válaszolt”, mégis figyelmen kívül hagyták azokat. Kifogásolta, hogy az ÁSZ elnöke szándékosan neki tulajdonított olyan értékeléseket, amelyeket sosem mondott.
Az egyik legnagyobb vita az Optima Befektetési Zrt. és a GTC Holding Zrt. vagyonkezelési gyakorlatára irányul. Az ÁSZ az ingatlanportfólió értékelésénél kizárólag a tőzsdei árfolyamokat vette figyelembe, amit Matolcsy György szakmailag elfogadhatatlannak tart: „Az ingatlanprofilú tőzsdei cégek értékét az egyedi eszközeik alapján is lehet értékelni, ezért használják a szakmában az EPRA NTA módszertant” – fejtette ki.
A volt jegybankelnök szerint az ÁSZ durva szakmai hibákat követett el, amelyek „nemcsak etikátlanok és módszertanilag megalapozatlanok, hanem súlyosan sértik a tényalapú párbeszéd alapelveit”. Az ügyben indult rendőrségi nyomozás azonban tovább folytatódik.
Az Index interjújában Matolcsy György arra is kitért, hogy „az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot”. Ezzel szemben az ÁSZ jelentése szerint a vizsgált pénzmozgások egy része Matolcsy Ádámhoz, a volt jegybankelnök fiának környezetéhez köthető. Az Ügyészség megerősítette, hogy a feljelentés nyomán felderítési szakaszban van a nyomozás.
Matolcsy az Indexnek adott interjújában visszautasította az ellene felhozott vádakat, kiemelve, hogy „a jegybank vesztesége nem magyar sajátosság”, példaként hozva az Európai Központi Bank és a Fed veszteségeit. „A jegybank vesztesége a 2023-as év után mérséklődött, a negatív saját tőke pedig nem akadályozta a működést” – tette hozzá.
A korábbi jegybankelnök saját hivatali időszakát a Magyar Nemzeti Bank „aranykorának” nevezte, amelyben szerinte az MNB jelentősen hozzájárult a magyar gazdaság stabilitásához. „A Növekedési Hitelprogram, az önfinanszírozási program és az aranytartalék harmincszorosára emelése mind a stabilitást szolgálták” – mondta, hozzátéve, hogy „a 2020 utáni gazdasági válságokat is sikeresen kezeltük”.
A jegybank új vezetése azonban teljes körű vizsgálatot rendelt el a PADME-alapítvány működésére vonatkozóan.