Szokatlanul kemény kritikát fogalmazott meg Lázár János, a Fidesz egyik meghatározó politikusa – nem az ellenzék, hanem saját politikai közössége irányába. A miniszter a „Lázárinfó” nevű saját fórumán a NER-en belül élősködő személyeket „kullancsokként” jellemezte, és felszólított: ideje őket lesöpörni.
„Azokat a NER-eseket, akik kullancs módon ránk telepedtek, és visszaéltek a megteremtett lehetőséggel, valóban eljött az ideje, hogy lesöpörjük magunkról, annak érdekében, hogy a ránk szavazók bizalmát meg tudjuk tartani.”
Ez a mondat nemcsak stílusában, hanem tartalmában is ritkán hallható egy Fidesz-közeli politikustól. Lázár ezzel a nyilvános megszólalásával olyan ügyekre utalt, amelyekről eddig jobbára csak háttérbeszélgetések során lehetett hallani: luxusutazások, magángépes repülések, jachtozások, és más, az elitet érintő visszaélésekre.
„Luxizás, repülőzés, jachtozás – ezt hagyják abba!”
A miniszter szerint ezek a jelenségek nem férnek össze a választópolgárok bizalmával, és ha a Fidesz hosszú távon meg akarja őrizni politikai többségét, akkor ezeknek véget kell vetni. A hangsúly a belső fegyelem visszaállításán van – legalábbis Lázár retorikája szerint:
„Ezt a Fidesz nevében mondom, és azt várom, hogy ezt hagyják abba.”
Lázár ugyan nem nevezett meg konkrét személyeket, de a politikai térképet ismerve könnyen beazonosítható lehet, kikre céloz – és ez csak felerősítette az értelmezési hullámokat a kormánypárti holdudvarban.
Török Gábor: „Ez Robespierre első vagy utolsó nagy beszéde?”
A beszéd súlyát jól érzékelteti, hogy Török Gábor politikai elemző is hosszabban reagált rá egy Facebook-posztban. Török szerint Lázár János az elmúlt hetekben az egyetlen olyan fideszes politikus, aki nem tagadja a párton belüli nehézségeket, hanem megpróbálja azokat politikai tőkére váltani.
Az elemző így fogalmaz:
„Lázár János beszéde szokatlanul önkritikus volt. Nehéz eldönteni, hogy ez Robespierre első vagy utolsó nagy beszéde volt.”
A hasonlat történelmi súlyt ad a kijelentésnek: Robespierre a francia forradalom egyik vezetője volt, akinek végül saját frakciója fordult ellene. A párhuzam arra utal, hogy Lázár vagy a változások előhírnöke, vagy saját politikai jövőjét kockáztatja.
„Poloskák mindenütt” – Orbán Viktor beszédéről, amely megelőzte Lázár kijelentéseit ebben a cikkben írtunk korábban.