Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványoknál - 10perc.hu

2025. 04. 01.

402.63 Ft

373.22 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványoknál

10perc.hu
2025. 03. 25.
Főkép forrása: Yelkrokoyade/Wikimedia Commons
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványoknál

Az MNB-alapítványokkal kapcsolatos hűtlen kezelés gyanúja miatt indított rendőrségi nyomozás újabb részleteket tárt fel a közpénzek eltűnéséről és a súlyos pénzügyi veszteségekről.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt eljárást folytat az MNB-alapítványok ügyében az Állami Számvevőszék feljelentése alapján – erősítette meg az ORFK. A rendőrség az ügy részleteiről nem adott további tájékoztatást, ahogy az ügyészség is csak annyit közölt, hogy a nyomozás jelenleg a felderítési szakaszban van - írta meg a 444.

A vizsgálat középpontjában a Magyar Nemzeti Bank 2014-ben létrehozott Pallas Athéné-alapítványai állnak, amelyekbe összesen 266 milliárd forintnyi közpénzt helyeztek ki. Az alapítványi vagyonkezelő, az Optima Befektetési Zrt. közreműködésével az évek során a teljes vagyon eltűnt, jelenértéken számolva már 460 milliárd forintos veszteséggel. Az ügyben kulcsszerepet játszik a Matolcsy György vezette jegybank, amely 2019-ben egyetlen alapítványba, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) alapítványba olvasztotta össze az addig működő alapítványokat.

Az Állami Számvevőszék 2023-ban indított vizsgálatsorozata feltárta, hogy nemcsak az alapítványokba tett 266 milliárd forint, hanem a Neumann János Egyetem fenntartására szánt 127 milliárd forint is eltűnt, amely 2021-ben került az Optima vagyonkezelésébe. A jelentések szerint a jegybanki alapítványok körül egy összetett, átláthatatlan és megfelelő kontroll nélkül működő céghálózat alakult ki, amelynek következtében a közpénz gyakorlatilag eltűnt, és bűncselekmények gyanúja is felmerült.

A vizsgálatok eredményeként az MNB gazdálkodása, a PADME működése és a Neumann János Egyetem finanszírozása is górcső alá került, és a jelentések rávilágítottak arra, hogy az alapítványok által kezelt vagyonnal kapcsolatos döntések súlyos pénzügyi veszteségeket okoztak, aminek következtében a PADME és az Optima Befektetési Zrt. is a fizetésképtelenség szélére sodródott.

További cikkek