Kedden délután az Országgyűlés 136 igen, 27 nem szavazattal elfogadta a gyülekezési törvény módosítását, amely lehetővé teszi a Pride és más hasonló rendezvények betiltását.
A törvénymódosítást a Fidesz–KDNP frakciói mellett a Mi Hazánk és a Jobbik is támogatta, míg az ellenzéki pártok többsége ellenezte. A döntés értelmében tilos lesz olyan nyilvános gyűlést tartani, amely „sérti a gyermekek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéshez való jogát”, vagy olyan tartalmat jelenít meg, amelyet a gyermekvédelmi törvény egyébként is tilt.
A kormány szerint a homoszexualitás nyilvános megjelenítése aggályos lehet gyermekvédelmi szempontból, így a jogszabály jogi alapot teremthet a Budapest Pride betiltására.
Ellenzéki tiltakozás: füstgyertyák és szovjet himnusz az Országgyűlésben
A törvény elfogadása heves tiltakozást váltott ki az ellenzéki pártok körében.
- A Momentum képviselői füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.
- Lejátszották a szovjet himnuszt és „Orbán és Putyin csókolózós fényképét” szórták szét a padsorok között.
- A tiltakozók a „Nem hagyjuk!” szlogent skandálták.
A Momentum közleménye szerint:
„A törvénymódosítással az állampárt újabb lépést tesz a putyini diktatúra felé. Arcfelismerő szoftvert vetnek be azok ellen, akik fel merik emelni a hangjukat a rendszer ellen. Mert ezt jelenti a gyülekezési jog korlátozása, amit egyetlen nap alatt tolnak át az Országgyűlésen.”
Mit tartalmaz az új törvény?
Az elfogadott törvénymódosítás:
- Megtiltja azokat a gyűléseket, amelyek a gyermekvédelmi törvény szerint aggályos tartalmat közvetítenek.
- Bünteti nemcsak a szervezőket, hanem azokat is, akik részt vesznek ilyen rendezvényeken.
- Az arcfelismerő nyilvántartás felhasználásával azonosíthatják és szankcionálhatják a résztvevőket.
- A pénzbírságot 30 napon belül be kell fizetni, ellenkező esetben adóként hajtják be, a befolyt összeget pedig a gyermekvédelemre fordítják.
A törvény alkotmányossága kérdéses
A törvény gyülekezési jogot korlátozó rendelkezései miatt jogi viták várhatóak. A 15. alaptörvény-módosítás, amely a gyermekek védelmét minden más alapjog elé helyezi, még nem került szavazásra, így jelenleg a jogszabály alkotmányos alapja bizonytalan.
A kritikusok szerint az alapvető jogokat nem lehet törvénymódosítással korlátozni, ezért az új rendelkezés alkotmányossága erősen kérdéses.
Orbán Viktor: „Ne bajlódjanak az idei Pride előkészítésével”
A törvénymódosítás nem váratlan döntés, hiszen Orbán Viktor már februári évértékelő beszédében is jelezte:
„A Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás előkészítésével, mert az kidobott pénz és idő.”
A Fidesz azóta többször is egyértelművé tette, hogy a Budapest Pride betiltása a céljuk.
Karácsony Gergely: A Pride-ot megtartják
A 30. Budapest Pride szervezői és Karácsony Gergely főpolgármester ugyanakkor megerősítették, hogy a felvonulás előkészületei zajlanak, és nem tervezik annak lemondását.
A következő hetekben várhatóan jogi és politikai csatározások zajlanak majd a törvény végrehajtásával kapcsolatban, miközben az ellenzék és a civil szervezetek is további tiltakozásokat helyeztek kilátásba.