Komoly felháborodást váltott ki a pedagógusok és a szülők körében a belügyminisztérium új rendelete, amely szerint a márciusi kompetenciamérés eredményeit osztályzatokkal értékelik, és ezek beszámítanak a középiskolai felvételi pontszámokba - írta az ATV. A döntés éles kritikát kapott a Pedagógusok Szakszervezetétől és a Szülői Hang Közösségétől is.
A rendelet értelmében 2025-től a kompetenciamérés eredményei két érdemjegyként jelennek meg: egyrészt az év végi osztályzatokba, másrészt pedig a középiskolai felvételi pontszámokba is beleszámítanak majd. A kormány célja ezzel az intézkedéssel a mérés jelentőségének növelése, valamint a tanulók teljesítményének pontosabb értékelése.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint azonban a kompetenciamérés teljesen alkalmatlan arra, hogy érdemjegyeket állapítsanak meg vele. A Szülői Hang Közössége ennél is keményebben fogalmazott:
„Azt gondoljuk, hogy egy merénylet a gyerekek ellen.”
A tiltakozók egyik fő érve, hogy a kompetenciamérés nem illeszkedik szorosan a tananyaghoz, így a diákok számára kiszámíthatatlanná válik a teljesítményük értékelése.
„Ha erre elkezdenek készülni a családok, akár magántanárok igénybevételével, akkor ez újabb esélyegyenlőtlenségi probléma. Aki ezt megengedheti magának, az jobban fog teljesíteni, aki nem, az lemarad” – mondta Miklós György, a Szülői Hang Közösségének képviselője.
A kormány azzal érvel, hogy a kompetenciamérés nemcsak a diákok tudásszintjéről ad képet, hanem az oktatási intézmények és pedagógusok munkájáról is visszajelzést nyújt. A Szülői Hang Közössége viszont attól tart, hogy a változás miatt még több tanuló maradhat ki a gimnáziumi képzésből.
Az általános iskolások idei kompetenciamérése március 24-én kezdődik, a rendelet pedig már március elsején hatályba lépne. A pedagógusok és a szülők aggódnak, hogy a diákoknak és a tanároknak túl kevés idejük marad a felkészülésre.