399.48 Ft

366.87 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Az Európai Parlament újra napirendre veszi a magyar jogállamiság kérdését

10perc.hu
2025. 02. 13.
Főkép forrása: Orbán Viktor (facebook)
Az Európai Parlament újra napirendre veszi a magyar jogállamiság kérdését

Az Európai Parlament áprilisban tényfeltáró delegációt küld Magyarországra, hogy megvizsgálja a jogállamiság állapotát.

A döntést az EP frakcióvezetői ma véglegesítik. A küldöttség célja, hogy átfogó képet kapjon az igazságszolgáltatás helyzetéről és a korrupciós kockázatokról, különös tekintettel az elmúlt évek változásaira - számolt be róla a Népszava.

Tineke Strik holland zöldpárti képviselő szerint több olyan ügy is felmerült, amelyre a delegáció biztosan kíváncsi lesz. „Az elmúlt időszakban a Szuverenitásvédelmi Hivatal a civileket támadta, a rendőrség megszállta az Integritás Hatóság irodáját, a bírósági reformot pedig a bírák fizetésemeléséhez kötötték. Ezek mind olyan témák, amikre biztosan kíváncsiak lesznek a képviselők” – nyilatkozta.

Strik, aki az EP jogállamisági jelentésének felelőse Magyarországról, egy olyan dokumentumot készít, amely az uniós parlament többségi véleményét tükrözi majd. Bár az EP összetétele a legutóbbi választások óta jobbra tolódott, a jogállamisági kérdésekben továbbra is erős konszenzus figyelhető meg a jobbközép, baloldali és liberális frakciók között.

A látogatás nem előzmény nélküli: az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága már hosszú ideje figyelemmel kíséri a magyar helyzetet, és korábban is többször kifejezte aggályait. A mostani vizsgálat célja, hogy közvetlen tapasztalatok és helyi találkozók révén erősítsék meg vagy cáfolják a korábban megfogalmazott kritikákat.

A tavaly áprilisban elfogadott EP-jelentés „választási autokráciaként” jellemezte Magyarországot, és további intézkedéseket sürgetett az Európai Bizottság és a tagállamok részéről. A dokumentum többek között a sajtószabadság helyzetét, a korrupció mértékét és az uniós követelményekre adott magyar kormányzati válaszokat is vizsgálta, és várhatóan a mostani látogatás is ezekre a kérdésekre fókuszál majd.

A hetes cikk szerinti eljárás, amely elméletileg lehetővé tenné egy tagállam szavazati jogának felfüggesztését az uniós döntéshozatalban, 2018 óta húzódik. Noha az eljárás keretében rendszeres meghallgatásokat tartanak, a tagállamok egyelőre nem hoztak döntést arról, hogy a magyar jogállamiság helyzete indokolná-e ezt a lépést.

Tineke Strik szerint a nemzetközi politikai trendek, például Donald Trump elnöksége és a szélsőjobboldali erők előretörése Európában, hozzájárultak Orbán Viktor politikai stratégiájához. „Bár a geopolitikai fejlemények aggasztóak, továbbra is meg vagyok győződve arról, hogy az EU fokozhatja saját erőfeszítéseit a jogállamiság védelme és fenntartása érdekében Magyarországon” – mondta.

A delegáció látogatása várhatóan újabb vitákat generál majd az uniós intézményekben, és ismét előtérbe helyezi a magyar jogállamiság kérdését az Európai Unió politikai napirendjén.

További cikkek