A Magyarországra kiszabott 60 millió eurós menekültügyi bírság ismételten figyelmeztetésül szolgál, mivel a kormány nem hajtja végre az Európai Unió Bíróságának 2020-as ítéletét - derül ki a Népszava cikkéből.
A bírság 200 millió eurós alapösszeggel kezdődött, de mivel a kormány nem tette meg a szükséges jogi lépéseket, minden egyes nap további egymillió euróval növekszik a büntetés. Az ítélet szerint a magyar jogszabályok nem felelnek meg az uniós előírásoknak, különösen a menedékkérők jogait és eljárását érintően. Az EU Bírósága kimondta, hogy a menedékkérők nem férnek hozzá megfelelő jogorvoslati lehetőségekhez és eljáráshoz, továbbá a határ menti tranzitzónákban illegálisan tartották őket.
A kormány válasza, hogy az EU bünteti Magyarországot a határ védelmével kapcsolatos intézkedések miatt, azonban nem oldja meg a problémát, és a napi bírságok folyamatosan nőnek. A kormány 2020 óta nem hajtotta végre a szükséges intézkedéseket, és továbbra sem látszik változás a gyakorlatban. A kormány kommunikációja szerint „Brüsszel” a migrációs politika miatt bünteti Magyarországot, de az uniós intézkedések célja az, hogy a kormány betartsa az uniós jogszabályokat.
A kormány egyetlen lehetősége, hogy rendezi a tartozásokat, azonban eddig ez nem történt meg. Az Európai Bizottság legutóbb szeptemberben és novemberben is figyelmeztette a magyar kormányt, és a jelenlegi értesítés a november közepétől január közepéig terjedő időszakot érinti. Amennyiben Magyarország továbbra sem egyenlíti ki a fennálló tartozásokat, az Európai Bizottság a következő esedékes uniós kifizetésekből vonja le a bírságot, ahogyan az a 200 millió eurós bírság esetében is megtörtént. A kormány tehát már nemcsak a pénzbírságot, hanem az elmaradt uniós támogatásokat is elveszítheti, ha nem hajtja végre az EU Bíróság döntését.