2025. január 15-től elindul az elektronikus ingatlan-nyilvántartás (E-ING), amely gyorsítja és olcsóbbá teszi az ingatlanügyintézést Magyarországon.
2025. január 15-én elindul az elektronikus ingatlan-nyilvántartás (E-ING), amely az ingatlanpiac digitális forradalmát jelenti Magyarországon - írja a Portfolio. Az új rendszer célja, hogy a hagyományos papíralapú ügyintézést teljesen felváltsa, és egy gyorsabb, olcsóbb, valamint biztonságosabb megoldást kínáljon az ingatlanügyek lebonyolításához.
Az E-ING, amelyet a Lechner Tudásközpont koordinál, 2025. január 15-én élesedik, és a 2021. évi C. törvény szerint az ingatlan-nyilvántartási eljárások túlnyomó többsége elektronikus úton történik majd. Bár a teljes digitalizáció csak egy átmeneti időszak után, várhatóan 2025 szeptemberében válik kötelezővé, a papíralapú ügyintézés még hónapokig lehetséges marad.
Mi változik?
Az új rendszernek köszönhetően a vevői jogok kezelésében is komoly változások várhatóak. A tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog bevezetésével, az ügyintézés díja is jelentős mértékben emelkedik. "A földhivatali díjak háromszorosára emelkedtek azok számára, akik hitelből vásárolnak ingatlant" – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A rendszer gyorsabb döntéshozatalt is lehetővé tesz: a tulajdonjog bejegyzése már akár órák alatt megtörténhet, bár ezt a készpénzes vevők tudják leginkább kihasználni.
Az elektronikus ügyintézéshez elengedhetetlen lesz az ügyvédek szerepe, akik a papíralapú ügyintézéshez szükséges bizonyos folyamatokat és nyilatkozatokat elektronikus aláírásokkal, Ügyfélkapu+-szal, vagy DÁP eAláírással hitelesíthetnek. Ugyanakkor, a rendszer megjelenésével párhuzamosan, egyes ügyvédileg kezelt nyilvántartások digitálisan is elérhetővé válnak, ami időt és költséget takaríthat meg mind az ügyvédeknek, mind a klienseiknek.
Különleges jogok és díjak:
Az új szabályozás a jövőbeli épületekre vonatkozó vevői jogot is bevezet, amely öt évig biztosítja a vevőt az ingatlan elidegenítésétől és terhelésétől. Azonban a jogszabály jelenlegi formája kérdéseket vet fel, különösen az újépítésű lakások esetében, ahol a helyrajzi számok közötti átjárhatóság nem biztosított.
Továbbá, az új rendszer egyik kulcseleme az elektronikus aláírás és a digitális okiratkezelés, amely gyorsabb ügyintézést eredményezhet, és a bejegyzések gyorsasága várhatóan jelentősen felgyorsul az elkövetkező 1-2 évben.
Milyen hatással lesz a lakáspiacra?
A digitális rendszer bevezetése élénkítheti az ingatlanpiacot, mivel az E-ING egyszerűsített és gyorsabb eljárásokat kínál mind a vevők, mind az eladók számára. Balogh László szerint az új rendszer hozzájárulhat a piac digitalizációjához, és növelheti az ingatlanügyek transzparenciáját és biztonságát, így könnyebbé válhatnak az adásvételi tranzakciók.
Összességében, bár az elektronikus ingatlan-nyilvántartás bevezetése új kihívásokkal és költségekkel is jár, a gyorsabb ügyintézés, a csökkenő adminisztrációs terhek és a digitális ügyintézés hatékonysága hosszú távon előnyökkel járhat a lakáspiac számára.