A kormány hatályon kívül helyezné a felsőoktatási törvény 2017-es módosítását, amely „lex CEU” néven vált ismertté, és amely a Közép-európai Egyetem budapesti működésének ellehetetlenítéséhez vezetett. Az intézmény azóta Bécsbe költözött, miután a magyar törvényi előírások betartása ellenére a kormány nem írta alá a szükséges megállapodást. Az Európai Bíróság 2020 októberében kimondta, hogy a szabályozás jogsértő, de ez már késő volt, mivel a CEU addigra teljesen áthelyezte képzéseit Ausztriába - írta meg az ATV.
„Nagyon örülök ennek, hiszen ez azt jelenti, hogy a kormány maga is rájött, és ezzel szinte elismeri azt, hogy ez a törvény igazságtalan volt. Értelmetlen és általában ellentétes az Európai Uniós törvényekkel” – mondta az ATV-nek a CEU egyik professzora. Ugyanakkor hozzátette, hogy a kormány lépése csupán egy látszatintézkedés. „A kollégáim felszámolták az itteni létüket, komoly személyes és anyagi áldozatok árán kiköltöztek Bécsbe. Ezt nagyon nehéz vissza csinálni, ezért mondom azt, hogy ez a döntés nagyon későn jött a magyar kormány részéről. Arra nem látok esélyt, hogy a CEU visszahozza a diplomát adó képzéseit. Bécsben berendezkedtünk, nagyon klassz képzéseink vannak” – tette hozzá Fodor Éva.
A jogi változtatás okait Lattmann Tamás nemzetközi jogász elemezte, aki szerint a magyar kormány az uniós elvárások hatására változtatna korábbi álláspontján. „Ha ne adj Isten valamiféle keletről érkező közös burgonya kutató egyetem, vagy valami hasonlót szeretne megvalósítani Magyarországon a kormány az új, általa diktált trendeknek megfelelően, akkor nem baj, hogyha ez a szöveg már nincsen hatályban, hiszen ez jelentősen megkönnyíti a dolgot” – fogalmazott.
Az intézmény Budapesten már csak a könyvtárat, az OSA archívumot és a Demokrácia Intézetet működteti, oktatási programokat nem.