Orbán Viktor miniszterelnök ma reggel a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában adott interjút, ahol az ukrán-orosz háborúról, nemzetközi kapcsolatairól és a bérmegállapodásokról is beszélt. A miniszterelnök több fontos témát érintett, köztük Magyarország biztonságát, a bérek emelését és a nemzetközi helyzet alakulását.
A miniszterelnök szerint Magyarország közvetlen veszélyben van az ukrajnai háború miatt, és a következő két hónap a konfliktus legkritikusabb szakaszává válhat. Emellett elmondta, hogy meghívta Benjamin Netanjahut Magyarországra, és részletezte a hároméves bérmegállapodás főbb pontjait, amely a bérek inflációt meghaladó emelését célozza.
Az ukrán-orosz konfliktus: kritikus hónapok előtt
Orbán Viktor szerint a következő időszak különösen veszélyes lesz:
„A háború két legveszélyesebb hónapja következik.”
Kiemelte, hogy Magyarország higgadtan kíván cselekedni, ezért összehívták a Védelmi Tanácsot. Hangsúlyozta, hogy Putyint komolyan kell venni, és emlékeztetett arra, hogy az oroszok korábban az Ukrajna NATO-tagságának kérdését központi témává tették.
„Amikor az oroszok módosítják a nukleáris doktrínát, az nem egy kommunikációs fogás lesz, ennek lesznek következményei” – magyarázta Orbán.
Benjamin Netanjahu magyarországi meghívása
Orbán Viktor meghívta Izrael miniszterelnökét, Benjamin Netanjahut Magyarországra, hozzátéve:
„A nemzetközi büntetőbíróság döntésének nem lesz következménye Magyarországon.”
Netanjahu, ha elfogadja a meghívást, biztonságos környezetben folytathat tárgyalásokat Budapesten.
Hároméves bérmegállapodás: a bérek vásárlóerejének növelése a cél
A miniszterelnök részletezte a nemrégiben megkötött bérmegállapodásokat, amelyek a bérek inflációt meghaladó emelését célozzák.
„Jövőre 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum.”
A felek hároméves megállapodást kötöttek, mely szerint:
- 2025-ben 9%, 2026-ban 13%, 2027-ben pedig további 14% lesz a minimálbér-emelés mértéke.
- A garantált bérminimum 7%-kal növekszik, 326 ezer forintról 348 800 forintra emelkedik.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések hozzájárulnak a magyar gazdaság stabilitásához és a kis- és középvállalkozások támogatásához.