Magyar Péter saját Facebook-oldalán reagált Orbán Viktor miniszterelnök azon kijelentésére, miszerint aki Romániában jobb gazdasági adatokat lát, az költözzön oda. A bejegyzésében Magyar emlékeztette a miniszterelnököt, hogy Gyurcsány Ferenc 2006-ban tett hasonló, elhíresült kijelentést, miszerint „el lehet innen húzni” – most pedig 18 év után Orbán Viktor tette ugyanezt.
„Miniszterelnök úr, van egy rossz hírem. Mi nem megyünk el innen. Se Moszkvába, se Kínába, se Romániába” – szögezte le Magyar Péter.
A bejegyzésben kiemelte, hogy bár Orbán kormányzása immár 14 éve tart kétharmados többséggel és uniós milliárdokkal támogatva, Magyarország egyre inkább lemarad az európai rangsorokban. Magyar szerint a miniszterelnök, bár gyakran gúnyolódik más országokon, nem veszi figyelembe a tényszerű adatokat.
Magyar Péter konkrét példákkal is alátámasztotta állítását: 2010-ben a minimálbér Magyarországon 266 euró, Romániában pedig 143 euró volt. Azonban az elmúlt 14 év alatt a román minimálbér ötszörösére nőtt, 744 euróra, míg Magyarországon csupán két és félszeresére, 686 euróra. Emellett Magyar rámutatott, hogy Románia gazdasági növekedése és inflációs adatai is kedvezőbbek, mint Magyarországé. „Lehet gúnyolódni más országokon, de a tények makacs dolgok” – fogalmazott.
„Mi maradunk, és a magyar emberekkel közösen építünk egy élhető, fejlődő, igazságos, európai Magyarországot” – hangsúlyozta Magyar, hozzátéve, hogy Orbán Viktor közben „sorra látogathatja keleti haverjait”. A bejegyzés végén Magyar Péter ironikusan azt javasolta a miniszterelnöknek, hogy „hálásak lennénk, ha Orbán Balázst is vinné”.
Gyurcsány Ferenc sem hagyhatta ezt szó nélkül:
Gyurcsány Ferenc is megszólalt Magyar Péter bejegyzése kapcsán, és részletesen kifejtette, hogy szerinte miért teljesen más jelentéssel bír az, amikor ő 2006-ban azt mondta, hogy „el lehet innen menni,” és amikor 2024-ben Orbán Viktor használja ugyanezt a mondatot.
Gyurcsány visszaemlékezésében elmagyarázta, hogy 2006-ban az ország komoly átalakítások előtt állt, és a gazdasági elit, milliárdos vállalkozók voltak azok, akik ellenálltak a nagyobb hozzájárulásnak, adófizetésnek. „El lehet innen menni” – mondta akkor, de nem az átlagembereknek, hanem azoknak a gazdagoknak, akik az ország helyett a saját érdekeiket helyezték előtérbe. Gyurcsány szerint hazafias felháborodás volt ez a részéről, amely arra irányult, hogy a vagyonos réteg is vegyen részt az ország felemelkedésében.
Gyurcsány szerint a jelenlegi helyzet más: a magyar gazdaság Románia mögé szorult, és míg 2006-ban ő a gazdagokhoz intézte kijelentését, most Orbán Viktor az átlagembereket küldené el. „Ez a felháborodás más, mint amikor kiderül, hogy a mögöttünk kullogó Románia lehagy bennünket” – írta Gyurcsány, rávilágítva, hogy az ország gazdasági lemaradása immár megkérdőjelezhetetlen, és a miniszterelnök ennek ellenére sem vállal felelősséget.
„Orbán akkor is egy ocsmány propagandát nyomott, azt sem kell elhinni, mint a mostanit sem kell elhinni” – folytatta Gyurcsány, aki szerint a jelenlegi miniszterelnök hazafiatlan módon reagál az ország gazdasági nehézségeire. Ahelyett, hogy elismerné a hibákat vagy próbálna megoldásokat találni, „az emberek felháborodására nem azt mondja, hogy bocs, elrontottam, hanem azt mondja, hogy el lehet innen menni.”
Gyurcsány így zárta a gondolatait: „Ugyanaz a mondat, de két üzenet, két állítás, két ember.” Ezzel hangsúlyozta, hogy bár a szavak ugyanazok, az elmondás körülményei és az üzenetek célja gyökeresen különbözik. Gyurcsány szerint 2006-ban a hazafias elkötelezettség vezette, míg szerinte Orbán kijelentése inkább a jelenlegi nehézségek és elégedetlenség elutasításáról szól.