Az egészségügyi ellátás hatékonyságának növelését célzó kormányzati tervekről és a szakrendelők tehermentesítéséről beszélt Takács Péter, az egészségügyi államtitkár az InfoRádióban. A tervezett intézkedések között szerepel a praxisközösségek fejlesztése és a háziorvosok kompetenciáinak bővítése, amelyek célja, hogy a szakellátást részben át tudják venni a háziorvosok és a praxisközösségek - írta a 24.hu.
Takács Péter hangsúlyozta, hogy a kormányzati tervekben nem szerepel a nagyobb kapacitású szakrendelők államosítása, de az önkormányzatoktól elvárják, hogy a nagy népbetegségek kezeléséhez szükséges ellátásokat biztosítsák lakóhely közelében. A szakrendelések elérhetőségét pedig javítani fogják az új járóbeteg-irányítási rendszer segítségével, amely az Egészségablak alkalmazáson keresztül könnyíti meg az online időpontfoglalást.
Az uniós források hiánya miatt azonban késlekednek a praxisközösségek fejlesztései. Takács Péter szerint 102 milliárd forintra lenne szükség a tervezett fejlesztésekhez, amelyek révén a háziorvosok nagyobb szerepet vállalhatnának a szakellátásban.
A Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség konferenciáján is több probléma merült fel, köztük a szakemberhiány és a betegirányítási rendszer nehézségei. A szakrendelők szerint az új rendszer nem működik zökkenőmentesen, és gyakori probléma, hogy az előjegyzett betegek 30 százaléka nem jelenik meg a szakrendelésen.
A konferencián Pál Miklós javaslatot tett egy ezer forintos foglalási díj bevezetésére. Az ötlet szerint, ha a beteg megjelenik az időpontjára, visszakapja a pénzt, de ha nem jelenik meg, elveszíti az összeget. Takács Péter ezt az ötletet támogatónak, viszont politikailag érzékenynek nevezte, de ellátásszervezési eszközként nem látott benne kivetnivalót.